Kup książkę [edytuj książkę]

Kamienie na szaniec

Opis

Opowieść o Bohaterach Szarych Szeregów - Rudym, Alku, Zośce, zilustrowana ponad osiemdziesięcioma zdjęciami ze wszystkich epok Ich życia - od gniazda rodzinnego, poprzez czas harcerstwa, miłości, walki, po dni ostatnie! Po raz pierwszy pełny tekst, bez skreśleń cenzury PRL. Wydawnie wzbogacone zdjęciami młodzieży z drużyn i szkół noszących imiona Janka Bytnara - Rudego, Alka Dawidowskiego, Tadeusza Zawadzkiego - Zośki, Aleksandra Kamińskiego - Kamyka.

Historia ta, oparta na autentycznych wydarzeniach, zrodziła się pod wpływem tragicznych wypadków, które doprowadziły do śmierci „Alka” i „Rudego”. Obaj zmarli 30 marca 1943 roku – jeden padł ofiarą bestialstwa gestapowców, drugi zginął śmiercią żołnierza na polu walki. Dalsze rozdziały utworu dopisało ponownie życie – w kilka tygodni później zginął Tadeusz Zawadzki i wraz z przyjaciółmi stanął na wiecznej warcie. Bohaterowie umierali kolejno niczym „kamienie przez Boga rzucane na szaniec”, lecz walka trwała nadal…

Utwór Aleksandra Kamińskiego, poruszający aktualną w tamtych dniach problematykę wojennej zawieruchy i walki z okupantem, zyskał ogromną poczytność i stał się klasyczną pozycją piśmiennictwa konspiracyjnego. Do roku 1995 „Kamienie na szaniec” doczekały się osiemnastu wydań i każdego roku zyskują rzesze nowych czytelników, którzy uczą się od „Alka”, „Rudego” i „Zośki” czym powinno być braterstwo, honor, odwaga, prawdziwa przyjaźń i służba Ojczyźnie.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Istotą każdego cierpienia jest to, że pożąda śmierci jak łaskawej i dobrej wybawicielki."
Dodał: Jagiel Dodano: 04 V 2009 (ponad 11 lat temu)
+28 0


"Umiejętność znoszenia niepowodzeń jest wielką i ważną umiejętnością. Oczywiście jeśli towarzyszy jej zdolność i chęć do wyciągania nauki z porażek."
Dodał: Jagiel Dodano: 04 V 2009 (ponad 11 lat temu)
+26 -1


"Z nami, to jak z lasem, Haniu. To i tamto drzewo pada pod siekierą, a tymczasem cały las rośnie i pnie się ku górze…"
Dodał: Jagiel Dodano: 04 V 2009 (ponad 11 lat temu)
+23 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Tak mnie jakoś zainspirowała ksiażka żeby spytać ;) Są tu jacyś/jakieś? :D Ja jestem co prawda od niedawna, ale jestem :) WYbaczcie, że temat nieco odbiega od idei tej strony ale... tak mnie naszło :)
Dodano: 31 I 2011, 23:04:39 (ponad 10 lat temu)
Książka jest mega świetna, polecam dla wszystkich harcerzy i patriotów, i tych, którzy interesują się II wojną światową..:)
Dodano: 12 XII 2009, 14:37:30 (ponad 11 lat temu)
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 31 I 2011, 23:07:04 (ponad 10 lat temu)
+4 0
Historia to moja pięta achillesowa, mimo to książka strasznie mi się podobała Po jej przeczytaniu zaczęłam trochę bardziej rozumieć czasy II wojny światowej... ujmując jednym słowem - wartosciowa
Oceniam książkę na: 5.5
Dodano: 17 I 2011, 18:18:58 (ponad 10 lat temu)
+3 0
Książka jest świetna, chociaż ja nie interesuję sie bardzo historią to bardzo, ale to naprawde bardzo mi się spodobała;]
Oceniam książkę na: 6.0
Dodano: 01 VII 2011, 22:10:41 (ponad 9 lat temu)
+2 0
Moja ulubiona gimnazjalna lektura. Mogłabym o niej pisać i pisać. Bardzo mi się podobała. Napisana prostym językiem i mimo, że o historii, czyta się ją jednym tchem. Otworzyła mi oczy na problematykę II Wojny Światowej. Tak mnie ten temat wciągnął, że przeczytałam "Zośkę i Parasol". "Kamienie na szaniec" to na pewno książka bardzo wartościowa i myślę, że warto ją przeczytać.
Oceniam książkę na: 6.0

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2003
ISBN: 8310108800
Ocena: 4.82
Liczba głosów: 454
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: ticket
20 II 2009 (ponad 11 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają