Kup książkę [edytuj książkę]

Podwójna śmierć. Rozważania o literaturze Holocaustu

tytuł oryginalny : A Double Dying: Reflections on Holocaust Literature.

(tekst z okładki)
Elie Wiesel powiedział: "W Auschwitz umarł nie tylko człowiek, ale i idea człowieka". Zapisem tej podwójnej śmierci, próbą zrozumienia tego, co całkiem niedawno wydarzyło się w cywilizowanej Europie, jest literatura Holocaustu.

Piśmiennictwo dotyczące Zagłady obejmuje wiele form, gatunków i tematów. W każdym wypadku stanowi ogromne wyzwanie literackie i moralne, "niewiarygodność Holocaustu" powoduje bowiem, że autorzy muszą przekraczać granice własnej wyobraźni, by zmierzyć się z zasadniczą kwestią: jak o tym pisać?

Książka Alvina H. Rosenfelda jest już klasyczną, niemal podręcznikową pracą na temat literatury Zagłady. Autor opisuje główne jej gatunki, analizuje pamiętniki i dzienniki, przygląda się trudnościom i osiągnięciom pisarzy, którzy przeszli od zapisu dokumentalnego do sztuki. Zwraca uwagę na deformacje i zafałszowania w sposobie przekazywania wiedzy o Zagładzie. Porusza również fundamentalne zagadnienie barier i możliwości języka, wskazuje na paradoks niemożliwości, a zarazem konieczności pisania o śmierci idei człowieka po to, by móc ją utrzymać przy życiu.

[Wydawnictwo Cyklady, 2003]

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Dla reszty świata słowo 'Holocaust' pozbawione jest istotnego znaczenia,a przynajmniej - nie wywiera znaczącego wpływu na ważną część ludzkiego życia (...) 'Holocaust' to nie tylko śmierć, ale całkowita destrukcja; (...) w słowie ' Holocaust' znajduje się również duchowy i fizyczny opór wobec ludobójstwa, a także wszystko to, co wiąże się z podtrzymywaniem pamięci (...)"
Dodał: magmyt Dodano: 20 IX 2012 (ponad 7 lat temu)
0 0


"jak Grecy stworzyli tragedię, Rzymianie list, a Renesans sonet, tak nasze pokolenie stworzyło nowy rodzaj literatury - literaturę świadectwa. - Ellie Wiesel."
Dodał: magmyt Dodano: 20 IX 2012 (ponad 7 lat temu)
0 0


"Literatura Holocaustu, stojąc na progu czegoś nowego, jest kroniką najbardziej burzliwych zmagań ludzkiego ducha o ogromnej historycznej i metafizycznej wadze."
Dodał: magmyt Dodano: 20 IX 2012 (ponad 7 lat temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Cyklady
Rok wydania: 2003
ISBN: 83-86859-82-2
Ocena: 5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: magmyt
20 IX 2012 (ponad 7 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają