Kup książkę [edytuj książkę]

Dom pod Lutnią

To niezwykła powieść, która od pierwszych stron zjednuje sobie sympatię czytelnika dla pułkownika Bronowicza i małego Tomka, dla Urszuli, Wasyla i wielu innych postaci, które usiłują od nowa zbudować swój świat w Lipowie na Mazurach w parę lat po wojnie. Miarą postępowania tych ludzi jest przyzwoitość, ale i stają oni przed potężnymi wyzwaniami i namiętnościami. Jak sobie poradzą z zagrożeniami stalinowskiej epoki, kiedy świat jest taki piękny pod Lutnią, cudownym gwiazdozbiorem letniego nieba.
/Wydawnictwo Literackie/

[edytuj opis]
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Kiedy wracali ze spaceru, zaczęła znowu przekonywać syna.
- Zobaczysz, będziesz zadowolony. W szkole muzycznej jesteś zapisany do klasy z fortepianem. Czy pamiętasz, że kiedyś nauczycielka zbadała twój słuch? Masz absolutny słuch, synku.
- Mamo – mówił Tomek – po co mi absolutny słuch, jak nie będę się cieszył? W Warszawie to na pewno będę stale zmartwiony.
- A tu jesteś szczęśliwy?
- Tak. Nie zawsze tak naprawdę. Ale często jestem szczęśliwy naprawdę."
Dodał: marzyciel Dodano: 17 VII 2012 (ponad 12 lat temu)
0 0


"Bromowicz patrzył na zatokę, w której odbijały się obłoki. Bliżej, przy brzegach sosny i świerki. Daleko, pośrodku jeziora, woda migotała w słońcu. Dwa łabędzie pływały za zielonym pasem trzcin. Powiał ciepły wiatr i pułkownik poczuł na twarzy muśnięcie. Zdjął kapelusz."
Dodał: marzyciel Dodano: 17 VII 2012 (ponad 12 lat temu)
0 0


"Zasiedli wokół stołu – dzieci najbliżej choinki, pod którą leżały prezenty. Urszula zaczęła nabierać zupę grzybową z wazy, rozlewała na talerze. Koło lamp naftowych stały już – porozstawiane wcześniej – półmiski z pierogami, z grzybowym farszem i kapustą, z rybami w galarecie. Na wierzchu ułożone plasterki marchwi i jajek na twardo, przystrojone natką pietruszki. We wnęce białego kredensu czekały tace ze struclami, kompot z suszonych śliwek i gruszek w salaterce i talerz lukrowych pierników, które upiekła mama Urszuli.
- Mój Boże – powiedziała Joanna – ta wigilia przypomina nasze, te dawne, przedwojenne, prawda tatusiu?"
Dodał: marzyciel Dodano: 17 VII 2012 (ponad 12 lat temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 17 VII 2012, 08:56:01 (ponad 12 lat temu)
0 0
„Jedna już tylko jest kraina taka, w której jest trochę szczęścia dla Polaka: Kraj lat dziecinnych! On zawsze zostanie święty i czysty jak pierwsze kochanie”, ... pisał Adam Mickiewicz i ta powieść przenosi „naszą duszę utęsknioną do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych’... Od kilku dni czuję się tak, jakbym wcielił się w postać małego Tomka i zagubił gdzieś na Mazurach, z dala od zgiełku, pośpiechu... i to jest cudowne:- )
Użytkownik nie wystawił oceny książce.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-08-04906-8
Ocena: 4.5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: marzyciel
17 VII 2012 (ponad 12 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Tej książki jeszcze nie otagowano, zrób to!

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają