Kup książkę [edytuj książkę]

Makbet

Macbeth i Banquo, generałowie armii królewskiej, wracając do domów po zwycięskiej bitwie, spotykają na swojej drodze trzy czarownice. Przepowiadają one pierwszemu z nich rychłe wyniesienie na króla, drugiemu pozostawiając jednak przywilej poczęcia królewskiego rodu. Jest to punkt wyjścia dramatu władzy, ambicji i upadku bohatera, w którym, za sprawą żony, przepowiednia przeradza się w obsesję.

Macbeth zadziwia tempem rozwoju tragicznych zdarzeń. Lecz jest w tym tempie, podobnym od burzy - a burzliwa noc towarzyszy upiornym zdarzeniom na zamku Inverness - wyrażny, potężny zamysł artystyczny, a chyba także filozoficzny. Lekceważący historię Macbeth jest tragedią psychologiczną, jest dziełem rozważającym zagadnienia moralności władzy i władcy, jest jednak przede wszystkim studium zbrodniczego obłędu, fatalnego łańcucha morderstw, którego przerwać nie sposób, gdyż spaja go zarówno obłędna wyobraźnia, jak obłędna trwoga.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Jeśli to, co się ma stać, stać się musi,
Niechby przynajmniej stało się niezwłocznie."
Dodał: Serfer Dodano: 29 V 2011 (ponad 9 lat temu)
+18 0


"Chciałbyś grać uczciwie, a jednak wygrać nieuczciwą grę."
Dodał: lukrecjjja Dodano: 19 IV 2012 (ponad 8 lat temu)
+15 0


"Wiem jednak, że na tym świecie żyję, gdzie pochwałę często zyskuje czynienie zła, kiedy czynienie dobra bywa uznawane za niebezpieczne szaleństwo."
Dodał: ainterior Dodano: 03 IX 2010 (ponad 10 lat temu)
+15 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 12 VIII 2012, 19:59:01 (ponad 8 lat temu)
0 0
Kolejna lektura, którą przeczytałam z przyjemnością. I jestem zachwycona.

Na pewno wiele u mnie zyskała, dzięki temu, że Szekspir złamał wiele zasad dramatu antycznego. W szczególności to, że postacie są bardzo złożone. Nie są przewidywalne. Autor świetnie też skonstruował obraz psychiczny tytułowego bohatera i jego żony oraz zawarł ironię w tych postaciach.

Akcja jest zwrotna i zaskakująca. Ten, kto nie słyszał o tej tragedii i sięga po nią po raz pierwszy będzie zaskoczony i na pewno wciągnie go całość.

"Makbet" zresztą mówi o szaleństwie, ambicjach, żądzy władzy. Tragedia pełna intryg i morderstw. Lektura, która daje do myślenia. Ponadczasowa książka.
Oceniam książkę na: 5.0

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Greg
Rok wydania: 2007
ISBN: 8373270221
Ocena: 4.48
Liczba głosów: 336
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: ticket
15 II 2009 (ponad 11 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają