[edytuj autora]

William Shakespeare

Zdjęcie William Shakespeare

Opis

William Szekspir (ang. William Shakespeare;
Biografia Szekspira zawiera wiele niedomówień, nawet dokładna data narodzin poety nie jest znana. Jedyną datą, co do dzieciństwa artysty jest moment przyjęcia chrztu 26 kwietnia 1564 roku. Wiadomo natomiast, że urodził się w Stratford-on-Avon w środkowej Anglii. Ojcem jego był rzemieślnik - zajmował się wyrobem rękawic - John Szekspir, matką Mary, córka farmera Roberta Ardena.

Młody William uczęszczał do miejscowego gimnazjum, gdzie studiował dzieła łacińskich klasyków. Jednak wykształcenie, jakie zdobył nie było zbyt imponujące. 28listopada 1582 roku wszedł w związek małżeński z Anne Hathaway, kobietą starszą od siebie o osiem lat, córką miejscowego farmera. Z tego związku było troje dzieci: Susanne i bliźnięta o imionach Hamnet i Judith. Przyszły poeta pracował w kilku magnackich rezydencjach jako guwerner, sekretarz. Po narodzinach bliźniąt Shakespeare zniknął zarówno z dokumentów, jak i ze Stratford. Nic nie wiadomo o następnych ośmiu latach jego życia, dlatego okres ten określa się jako "stracone lata". Na temat jego zniknięcia krążą różne wersje. Jedni twierdzili, że walczył jako żołnierz na ziemiach Holandii. Inni, że był nauczycielem, a jeszcze inni, że wyruszył do Londynu i dołączył do trupy teatralnej. Jeszcze inni przypuszczają, że trafił do więzienia za kłusownictwo, ale historycy i badacze literatury twierdzą, że najprawdopodobniej dołączył do grupy teatralnej w Londynie.

Pierwsza drukowana wzmianka o Shakespearze pojawia się w broszurze Roberta Greene"a z 1592 roku. W tym okresie był on już członkiem Trupy Lorda Szambelana. Od 1598 roku zajął się działalnością teatralną, pisał teksty, a także grywał niewielkie role. Shakespeare wrócił do Stratford w 1613 roku. Wtedy dowiedział się, że w trakcie przedstawienia „Król Henryk VIII”, którego był współautorem, zapalił się i doszczętnie spłonął teatr „ The Globe”. Poeta i jakże wybitny angielski dramaturg zmarł 23 kwietnia 1616. Miał wtedy 52 lata. Został pochowany w prezbiterium Świętej Trójcy w Stratford. Jego pomnik przedstawia go jako poetę, z piórem w ręce. Zaś na jego nagrobku widnieje epitafium po łacinie oraz wiersz w języku angielskim.
Epitafium brzmi: IVDICIO PYLIUM, GENIO SOCRATEM, ARTE MARONEM. TERRA TEGIT, POPULUS MAERET, OLYMPUS HABET” (łac. „Pylos w osądach, Sokrates w geniuszu, Maro w sztuce. Ziemia go grzebie, ludzie opłakują, do Olimpu należy”).

Po jego śmierci zrodził się spór, czy Shakespeare jest autorem wszystkich dzieł, które rzekomo wyszły spod jego pióra. Niestety w testamencie nie wspomniał ani słowem o swoich utworach. Jedni uważali, że autorem sztuk tradycyjnie przypisywanych Szekspirowi jest filozof – Francis Bacon. Inni twierdzili, że był nim dramaturg Christopher Marlowe. Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć spór, ponieważ brakuje dowodów, aby potwierdzić autorstwo Barona czy Marlowe`a.

Badacze i historycy literatury dzielą twórczość Szekspira na trzy okresy: tzw. optymistyczny (1590 – 1599), tragiczny (1600 – 1608) i okres romantyczny (1608 - 1613).

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Dziwny miłości traf się na mnie iści
że muszę kochać przedmiot nienawiści."
Dodał: rockaga Dodano: 19 XI 2009 (ponad 11 lat temu)
+45 0


"Jak cudowna jest miłość skoro cień miłości
tyle bogactwa niesie i tyle radości."
Dodał: Artur Dodano: 14 V 2009 (ponad 11 lat temu)
+34 -3


"A sny są dziećmi szalonego mózgu."
Dodał: madziach05 Dodano: 03 IV 2010 (ponad 10 lat temu)
+31 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Troszkę dziwnie
Dyskusja do książki "Poskromienie złośnicy"
Sztuka ładna, ale lekko naiwna. I nie wyjaśnili, co stało się z Ukradkiem. Gdyby nie nazbyt szybki rozwój akcji daabym 5, a tak 4,5. Jakie sa wasze odczucia?
Dodał: Paranormal Dodano: 01 I 2012, 17:28:11 (ponad 8 lat temu)
Chciałbym was zapytać, czemu wogóle czytacie klasykę. Na tej stronie jest słabo popularna, każdy chce przeczytać jakąś nowość, najlepiej o wampirach. A jednak jest coś co nas ciągnie ku staremu, pięknemu pisaniu. Tylko co?
Dodał: Serfer Dodano: 22 II 2011, 17:46:07 (ponad 9 lat temu)
Śmierć sobie zadana
Dyskusja do książki "Romeo i Julia"
Po przeczytaniu tej tragedii ciśnie się pytanie. Czyż możemy odebrać sobie życie, nawet w imię miłości? Czy ten skarb Życie jest naszą własnością, czy możemy nim dysponować według własnej woli?
Dodał: Serfer Dodano: 19 II 2011, 12:23:54 (ponad 9 lat temu)

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5.15
Liczba głosów: 50

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: ticket
15 II 2009 (ponad 11 lat temu)

Statystyki pisarza

30 książek w naszym katalogu
43 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają