Kup książkę [edytuj książkę]

W pustyni i w puszczy

Opis:

W pustyni i w puszczy to powieść dla młodzieży z 1911 roku autorstwa Henryka Sienkiewicza. Książka opowiada o przygodach Stasia Tarkowskiego i Nel Rawlison w Afryce.

Głównymi bohaterami tej powieści są Polak Staś Tarkowski i mała Angielka Nel Rawlison.Ojcowie tych dzieci pracowali razem w Afryce przy budowie Kanału Sueskiego.Postanowili,że zaproszą dzieci na święta do siebie.Jednak na skutek intryg dzieci zostały porwane przez Arabów.

Po pewnym czasie dzieci zorientowały się,że zostały uprowadzone i Staś najpierw poprosił Nel,aby zgubiła rękawiczki,aby zostawić ślady dla tych,którzy będą ich szukać.Nieudało się to,gdyż odnalazł je przyjaciel porywaczy.Jedyną pociechą dla biednych dzieci był pies Saba,który ich odnalazł po śladach.Po drodze spotkała ich burz piaskowa i ukryli sie w jaskini.Staś próbował wtedy przechwycić sztucer,ale został złapany na gorącym uczynku i kazano go wychłostać,ale w obronie zasłaniając go stanęła dziewczynka z psem.

Po wielu trudach wedrówki dotarli do przywódcy Arabów Mahdiego.Zdecydował on o przewiezieniu dzieci do Smaina,który chciał ich zamienić na swoje dzieci i żonę,którzy przebywali u Anglików.wędrówka była coraz cięższa,dokuczł im głod i pragnienie.Następnie napadł na nich lew i Gebhr jeden z Arabów chciał rzucić mu na pożarcie Kalego czarnego niewolnika,ale Staś na to nie pozwolił i zastrzelił lwa,a potem Arabów.Dzieci były wolne,ale czekała ich nadal cięzka podróż.

W czasie powrotu do domu Nel ciężko zachorowała na febrę,a jedynym skutecznym lekarstwem była chinina.Staś odnalazł w buszu geografa-Lindego,który oddał mu zapas lekarstw i Nel wyzdrowiała.Podczas postoju Stas uratował także życie uwięzionemu w wąwozie słoniowi i dzieci nazwały go King.Staś musiał opiekować sie Newl i polował,aby zdobywać jedzenie.Podczas dalszej drogi zajechali do wioski Kalego i odzyskał on dzięki ich pomocy władzę w wiosce.Wedrując dalej głodni,słabi i wycięczeni trafili na karawanę,która jak sie okazało ich szukała.Szczęśliwie spotkali się z ojcami i wrócili do domu.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Słuchaj, Stasiu! Śmiercią nie wolno nikomu szafować, ale jeśli ktoś zagrozi twej ojczyźnie, życiu twej matki, siostry lub życiu kobiety, którą ci oddano w opiekę, to pal mu w łeb, ani pytaj, i nie czyń sobie z tego żadnych wyrzutów."
Dodał: Serfer Dodano: 17 XI 2010 (ponad 10 lat temu)
+44 0


"– Nel!(...) nie płacz
– Nie, Stasiu... ja nie chcę płakać... tylko mi się tak... oczy pocą."
Dodał: Serfer Dodano: 17 XI 2010 (ponad 10 lat temu)
+10 0


"Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy (...) to jest zły uczynek (...). Dobry, to jak Kali zabrać komu krowy."
Dodał: Serfer Dodano: 17 XI 2010 (ponad 10 lat temu)
+5 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Co sądzicie na temat tej książki? Pewnie każdy z was ją czytał.. Co myślicie o Henryku Sienkiewiczu? Spodobała wam się ta książka? Ja uwielbiam Sienkiewicza i jego książki. szczególnie przygodowe. :ok:
Dodano: 17 V 2010, 15:49:17 (ponad 10 lat temu)
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 08 VII 2014, 19:18:01 (ponad 6 lat temu)
+1 0
Książka mi się spodobała, ale na pewno nie jako lektura dla czwartoklasistów (ja co prawda wtedy czytywałam już podobne książki lecz reszta klasy w zdecydowanej większości odkładała lekturę już po kilkunastu stronach
Oceniam książkę na: 5.0
Dodano: 30 XII 2010, 22:18:24 (ponad 9 lat temu)
+1 0
Ksiązka w sumie dobra.
Oceniam książkę na: 5.5
Dodano: 13 VII 2015, 17:50:50 (ponad 5 lat temu)
0 0
Jedna z niewielu książek, których nie mogłam do końca przeczytać. Starałam się, jak mogłam, naprawdę. Nie wiele z tego wyszło. Pamiętam, że dobrnęłam tylko do połowy. Nawet nie jestem wstanie tutaj napisać, dlaczego tak bardzo mi się nie podobała. Chciałabym napisać jakieś racjonalne złe strony, nawet wspomnieć o jakiś plusach, ale pamiętam tylko jedno. Była przeraźliwie nudna. A to były jeszcze czasy, kiedy mój zapał do książek był bardzo, bardzo słaby. Podziwiam osoby, którym dla których ta lektura była lekka
Oceniam książkę na: 3.0

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2004
ISBN: 8373891668
Ocena: 4.11
Liczba głosów: 446
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: BARMAN2005
02 I 2009 (ponad 11 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają