Kup książkę [edytuj książkę]

Lalka

Akcja toczy się w ciągu niecałych dwóch lat - 1878- 1879. Narrator i Ignacy Rzecki w swoim pamiętniku wielokrotnie odwołują się do wydarzeń historycznych. Zawarte są autentyczne wydarzenia polityczne, a także wspomniany w powieści wypadek: zawalenie się domu przy ulicy Wspólnej 36 miało miejsce 27 października 1878roku. Oprócz tego w Lalce narrator Rzecki wraca do lat dzieciństwa (lata 30), a nawet do czasów epoki napoleońskiej. Dzięki wprowadzeniu Pamiętnika starego subiekta powieść ta ma perspektywę historyczną. Dzięki temu czas fabularny obejmuje bez mała 50 lat, na przestrzeni których rozegrały się losy tych, którzy walczyli w powstaniach, a którzy potem stali się rzemieślnikami, handlarzami czy kupcami. Miejsce akcji to przede wszystkim Warszawa, ale są epizody, które rozgrywają się w Zasławku czy w Paryżu (podczas podróży Wokulskiego). Autor bardzo dokładnie opisuje stolicę, ulice, wystawy sklepowe, zabytki, co sprawia, że Lalka mogłaby posłużyć jako przewodnik po Warszawie.
[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Bywają wielkie zbrodnie na świecie, ale chyba największą jest zabić miłość."
Dodał: Mika Dodano: 17 V 2009 (ponad 11 lat temu)
+48 -2


"Gdyby mi się ziemia rozstąpiła pod nogami, rozumiesz? Gdyby mi niebo miało zawalić się na łeb - nie cofnę się, rozumiesz? Za takie szczęście oddam życie."
Dodał: missblair Dodano: 27 VII 2009 (ponad 11 lat temu)
+17 -1


"(…)głupstwo całe życie, którego początku nie pamiętamy, a końca nie znamy... Gdzież prawda?.."
Dodał: Mika Dodano: 25 IX 2009 (ponad 11 lat temu)
+12 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Zastanawia mnie, czy moja ocena postaci jest odosobniona. Pozwólcie, że skopiuję wypowiedź spod recenzji: "Nie mogę się zgodzić z Twoją opinią, szczególnie na temat Wokulskiego. Po pierwsze ostania rzecz jaką można o nim powiedzieć to to, że jest do...
Dodano: 23 I 2010, 19:05:56 (ponad 11 lat temu)
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 11 V 2014, 14:49:16 (ponad 6 lat temu)
0 0
"Lalka" podobało się z e względu na opis społeczeństwa, wielowątkowość, ukazanie pozytywistycznych idei, a także to, że bohaterowie powieści nie kończą szczęśliwe, a ich dalsze losy, jak na przykład Wokulskiego są nieznane czytelnikom. Jednak czytanie było dość nużące, musiałam się trochę zmuszać, aby dobrnąć do końca. Nie podobało mi się także jednoznaczne podzielenie bohaterów, na pozytywnych i negatywnych, byli przez to nudni i nie zaskakiwali.
Oceniam książkę na: 4.0

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2006
ISBN: 83-7389-927-8
Ocena: 4.43
Liczba głosów: 333
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: ticket
15 II 2009 (ponad 12 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają