Kup książkę [edytuj książkę]

Przedwiośnie

Książka ta, wydana w 1925 roku w nareszcie wolnej Polsce, wywołała wiele nieporozumień. Wytykano Żeromskiemu kasandryczny ton, a nawet (nic nowego) kalanie własnego gniazda. A przecież miał rację, pokazując poprzez losy Cezarego Baryki bezmiar idealizacji i oczekiwań wobec niepodległej Polski oraz brutalną rzeczywistość nędzy, nierówności społecznej, nadętego frazesu politycznego, ideowego zagubienia
[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"To dopiero przedwiośnie nasze. Wychodzimy na przemarznięte role i oglądamy dalekie zagony. Bierzemy się do własnego pługa, do radła i motyki, pewnie że nieumiejętnymi rękami. Trzeba mieć do czynienia z cuchnącym nawozem, pokonywać twardą, przerośniętą caliznę. Wierzymy, że doczekamy się jasnej wiosenki naszej"
Dodał: ticket Dodano: 18 II 2009 (ponad 11 lat temu)
+7 0


"Gdzież są twoje szklane domy?"
Dodał: ticket Dodano: 18 II 2009 (ponad 11 lat temu)
+6 0


"Uczynię z tej garści piasku świat nowych zjawisk. Rewolucją istotną i jedyną jest wynalazek. Rewolucją fałszywą jest wydzieranie przemocą rzeczy przez innych zrobionych"
Dodał: ticket Dodano: 18 II 2009 (ponad 11 lat temu)
+2 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 05 XII 2014, 10:48:43 (ponad 5 lat temu)
0 0
Pierwsza część powieści bardzo mi się podobała. Opis rewolucji i ukazanie dorastającego głównego bohatera było ciekawe. Gorzej już było z resztą. O ile pierwsza część czytałam z ciekawością, dalsza część była dla mnie nużąca.
Oceniam książkę na: 3.5
Dodano: 14 XI 2012, 18:36:51 (ponad 7 lat temu)
0 0
Uwielbiam dzieła Żeromskiego, choć fakt faktem - ciężko się je czyta, co jest minusem, zwłaszcza, że niektóre z pozycji są lekturami.
Tę książkę już szczególnie sobie ukochałam. Nawet nie wiem do końca, dlaczego - przecież to ot taka sobie opowiastka o dojrzewającym chłopcu, któremu buzują hormony. A jednak coś mnie w niej ujęło.
Użytkownik nie wystawił oceny książce.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2005
ISBN: 8373899308
Ocena: 4.09
Liczba głosów: 218
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: ticket
15 II 2009 (ponad 11 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają