Kup książkę [edytuj książkę]

Dziewczynka w zielonym sweterku

Prawdziwa historia Krystyny Chiger – w czasie wojny żydowskiej dziewczynki, której życie ocalił Leopold Socha – polski kanalarz ze Lwowa. Przez 14 miesięcy pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. To, co wydawało się okazją do zarobku, stało się jednak heroiczną walką o życie ludzkie…

Tytułowa dziewczynka to ośmioletnia Krysia, która opowiada o pobycie w lwowskim getcie i codzienności ukrycia w cuchnących kanałach. Jej historia jest pełna kontrastów – między przedwojennym, opływającym w luksusy życiem rodziny Chigerów, a miesiącami spędzonymi w ciemności, brudzie i wilgoci. Ta książka jest zadziwiającym i budzącym nadzieję dowodem na siłę ludzkiego charakteru.

Zielony sweterek istnieje do dziś. Jest eksponatem w waszyngtońskim Muzeum Holocaustu.

Tę historię opowiada przejmujący film Agnieszki Holland „W ciemności”, wyprodukowany przez Studio Filmowe Zebra (w koprodukcji z Niemcami oraz Kanadą), z wybitną rolą Roberta Więckiewicza.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Setki szczurów, może tysiące. I robaki. Pokłady tłustych, oślizłych robali wszelkich rozmiarów, robali pokrywających całe ściany, kamienie, warstwy mułu. To było obrzydliwsze niż najokropniejszy koszmar, a my byliśmy w samym jego środku."
Dodał: marzyciel Dodano: 13 III 2012 (ponad 8 lat temu)
+1 0


"Tola nie mógł się przyzwyczaić do surowych warunków podziemia, a ta nora była przecież naszym domem. Nie rozumiał, jak mogliśmy żyć w takim obrzydliwym miejscu. Nie mógł wytrzymać błota, smrodu, zimna i szczurów. Wykrzykiwał na nas: Wy żyjecie tutaj jak zwierzęta. Jesteście tu od trzynastu miesięcy, a ja nie mogę w tym miejscu wytrzymać trzynastu godzin!"
Dodał: marzyciel Dodano: 12 III 2012 (ponad 8 lat temu)
0 0


[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 13 III 2012, 11:50:08 (ponad 8 lat temu)
0 0
„Dziewczynka w zielonym sweterku” to wyjątkowa książka. Przerażająca książka i chociaż narracja prowadzona jest prostym językiem dziecka, książkę czyta się trudno z powodu poruszających scen. Czytając czułem się tak, jakbym siedział przez kilka dni z bohaterami w tych cuchnących kanałach, a na losy tych dzieci patrzyłem przez pryzmat swojej czteroletniej córeczki, która by tego koszmaru nie przetrzymała.
Trudno sobie nawet wyobrazić, że przez 14 miesięcy małe dzieci są odcięte od słońca i świeżego powietrza, od zabawek, rówieśników, że otaczają ich ścieki, brud, smród, robaki i ogromne ilości szczurów, a pożywienie stanowi kawałek chleba, cienka zupa i 3/4 szklanki wody z przeciekającej fontanny... Koszmar!
Użytkownik nie wystawił oceny książce.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: PWN
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-01-16519-2
Ocena: 5.04
Liczba głosów: 12
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: horenheb
11 III 2011 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają