Kup książkę [edytuj książkę]

Dziedzictwo: Eragon

Info:

tyt. oryg.: Eragon
tłum.: Paulina Braiter
str.: 495

cykl: Dziedzictwo
tom 1


Opis:

Książka opiera się na znanym starszej generacji czytelników archetypie dorastania młodzieńca, jego dojrzewania , poszukiwania nauczyciela i spełnieniu wyznaczonej przez los, czasem fatum, misji. Eragon – bohater Paoliniego , młody wiejski chłopak znajduje niebieski kamień i przynosi go do domu. Ale zanim udaje mu się sprzedać go handlarzowi, z „kamienia” wykluwa się szafirowy smok, Saphira. Smoka próbuje ukraść zły Urgals, który brutalnie morduje wuja Eragona. Chłopcu i smoczycy w ostatniej chwili udaje się uciec. Od tej chwili Eragon poprzysięga zemstę mordercy wuja i wyrusza na wyprawę by uratować świat i stać się ostatnim legendarnym Jeźdźcem Smoków.
Poczekajcie, to nie wszystko.
Eragon jest związany z Saphirą magiczną mocą, psychiczną więzią , która wzmacnia ich wzajemną siłę lecz jest trochę...nieprzewidywalna. Król krainy, w której rozgrywa się akcja – Alagaesii – jest także Jeźdźcem, zaprzedał się jednak ciemnej mocy...W książce znajdujemy wszystko co niezbędne dla nowej generacji fantasy; wspaniałe walki , historyczne bronie, tajemniczy spisek i ... kobieta elf, która pojawia się w snach Eragona.
Wielkie dzieła fantasy sięgają wysoko. Tolkien, popularny Harry Potter i Matrix otworzyły drogę do innego świata, do wizji opartej o Wagnerowski obraz heroizmu i przeznaczenia. Wielkie nowoczesne dzieła fantasy korzystają z mitów, są pełne czarnoksiężników i smoków, dzięki którym oswajają czytelnikowi „nieznane”. Nowoczesna zaś klasyka, książki Jorge’a Luisa Borges, Neila Gaimana czy Terry Pratchetta lub choćby Stevena Eriksona kształtują nowy obraz świata , intrygujący i niezapomniany. Paolini zarówno korzysta z najlepszych wzorów wielkiej tradycyjnej fantasy ukształtowanej przez mistrza Tolkiena ale jednocześnie kształtuje nowy obraz, nową całkowicie wizję, nową jakość. Chłopak ma dopiero 21 lat. Ma prawdziwy talent; jest dobry i będzie jeszcze lepszy. Nawiasem mówiąc, wielu pisarzy „zabiłoby” aby móc napisać 500-stronicowy bestseller w wieku 17 lat.
Czy Christopher Paolini wyrośnie na wielkiego pisarza fantasy? Czy Eragon pokona złego króla i zostanie Jeźdźcem Smoków czy ulegnie ciemnej mocy ? Na te pytania przyjdzie nam poczekać do kolejnego tomu trylogii, lecz już dzisiaj wiemy – narodziła się wspaniała fantasy nowego pokolenia.


Z cyklu: Dziedzictwo


1. Eragon
2. Najstarszy
3. Brisingr
4.1. Dziedzictwo: Tom 1
4.2. Dziedzictwo: Tom 2

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Piasków czasu nic nie zatrzyma. Lata mijają, czy tego chcemy, czy nie... Ale wciąż pamiętamy. To, co utracono, żyć może w naszych wspomnieniach."
Dodał: rockaga Dodano: 19 XI 2009 (ponad 11 lat temu)
+59 -1


"Wiedza nie ma wpływu na istnienie. Nie wiedziałem, że istniejesz, póki nie wpadłeś tu i nie przerwałeś mi drzemki. Nie oznacza to jednak, że wcześniej nie byłeś prawdziwy."
Dodał: rockaga Dodano: 19 XI 2009 (ponad 11 lat temu)
+48 0


"Naszym przeznaczeniem jest próbować osiągnąć to, co niemożliwe, dokonać niezwykłych czynów, nie zważając na lęk. To nasz obowiązek wobec przyszłości."
Dodał: rockaga Dodano: 19 XI 2009 (ponad 11 lat temu)
+48 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Znalazłam informację o tym, że Christopher Paolini zastanawia się nad napisaniem piątej ( w Polsce wtedy szóstej ) części książki. http://www.hypable.com/2013/01/06/christopher-paolini-plans-new-books-including-another-in-the-eragon-world/ Co o ty...
Dodano: 06 I 2013, 18:46:53 (ponad 7 lat temu)
No właśnie. Cały stos czy wolicie nie kupować? Ja osobiście kocham swoją biblioteczkę i staram się cały czas powiększać. Z książkami mojego taty, które czytałam, wychodzi mi 405 książek.
Dodano: 27 XII 2009, 11:43:02 (ponad 10 lat temu)
Przeczytałam i zachwyciłam się. Książkę napisał 15-latek, a więc mój równolatek :] Przez długi, długi czas książka ta należała do moich ulubionych. A wy, co sądzicie o przygodach Eragona?
Dodano: 30 X 2009, 17:17:27 (ponad 11 lat temu)
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 15 X 2012, 19:44:55 (ponad 8 lat temu)
0 0
Mam duży podziw dla autora powieści. Widać, że napisana jest przez mało doświadczonego autora, dlatego przymknęłam oko na kilka niedociągnięć. Mimo wszystko "Eragon" to powieść pełna emocji, przygód i fantastycznych postaci. Bardzo miło spędziłam czas z tą powieścią i chętnie przeczytam kolejne części
Oceniam książkę na: 4.5

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: MAG
Rok wydania: 2005
ISBN: 83-7480-037-2
Ocena: 4.83
Liczba głosów: 258
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: fueye
02 V 2009 (ponad 11 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają