[edytuj autora]

Christopher Paolini

Zdjęcie Christopher Paolini
Christopher Paolini (ur. 17 listopada 1983) - amerykański pisarz, autor cyklu Dziedzictwo.
Urodził się w Paradise Valley, Montana. Uczył się w domu i szkołę średnią ukończył w wieku 15 lat dzięki kursom korespondencyjnym. To właśnie wtedy Christopher zaczął pracować nad powieścią Eragon i dwiema następnymi. W ciągu pierwszego roku powstał zarys książki, następny rok poświęcił na jej rozbudowanie. W 2002 Eragon został wydany przez Paolini International LCC, spółkę wydawniczą jego rodziców. Następnie Christopher odwiedził 130 szkół, dyskutując na temat książki, czytając i pisząc. Kiedy powieściopisarz Carl Hiaasen za namową swojego syna przeczytał książkę, zawiadomił swojego wydawcę, Knopfa. Po większych korektach, gdy około 20 000 słów zostało wyciętych, druga edycja Eragona została opublikowana w sierpniu 2003.
Eragon był 24 tygodnie na liście bestsellerów; tylko piąta część przygód Harry'ego Pottera sprzedawała się lepiej, zaś wokół samej książki zgromadziło się wielu fanów. Eragon stał się także przyczyną dyskusji na temat homeschoolingu, ale sama jakość książki też stała się powodem do debat. Część krytyków nazwała Paoliniego "objawieniem", zachwycając się wykreowaną przez niego krainą. Kiedy jednak blask nowości osłabł, przebiły się inne głosy, zwracające uwagę na to, że powieść jest jedynie komercyjnym produktem, w którym brak jakiejkolwiek oryginalności, postacie są bezlitośnie płaskie, a fabuła łatwa do przewidzenia.
Twórczość Paoliniego traktuje się z rosnącym dystansem - z jednej strony cichnie szum medialny wokół jego osoby jak i serii książek, z drugiej powszechnie wiadomym faktem jest, że sporą rolę w uczynieniu książki sławną mieli udział rodzice autora oraz firma wydawnicza, będąca ich własnością, co również spotyka się z krytyką.


[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Piasków czasu nic nie zatrzyma. Lata mijają, czy tego chcemy, czy nie... Ale wciąż pamiętamy. To, co utracono, żyć może w naszych wspomnieniach."
Dodał: rockaga Dodano: 19 XI 2009 (ponad 10 lat temu)
+59 -1


"Wiedza nie ma wpływu na istnienie. Nie wiedziałem, że istniejesz, póki nie wpadłeś tu i nie przerwałeś mi drzemki. Nie oznacza to jednak, że wcześniej nie byłeś prawdziwy."
Dodał: rockaga Dodano: 19 XI 2009 (ponad 10 lat temu)
+48 0


"Naszym przeznaczeniem jest próbować osiągnąć to, co niemożliwe, dokonać niezwykłych czynów, nie zważając na lęk. To nasz obowiązek wobec przyszłości."
Dodał: rockaga Dodano: 19 XI 2009 (ponad 10 lat temu)
+48 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Znalazłam informację o tym, że Christopher Paolini zastanawia się nad napisaniem piątej ( w Polsce wtedy szóstej ) części książki. http://www.hypable.com/2013/01/06/christopher-paolini-plans-new-books-including-another-in-the-eragon-world/ Co o ty...
Dodał: annie28 Dodano: 06 I 2013, 18:46:53 (ponad 7 lat temu)
Jakie wrażenia?
Dyskusja do książki "Dziedzictwo. Tom 2"
Jeśli już przeczytaliście tom 2 i poznaliście zakończenie historii Eragona i Saphiry, podzielcie się wrażeniami. Podobało się wam, coś was zaskoczyło, zawiodło, czujecie niedosyt?
Dodał: Rivienna Dodano: 27 I 2012, 20:49:07 (ponad 8 lat temu)
Czy ktoś może coś wie, kiedy łaskawie ukaże się ostatnia część Eragona? Już tyle czasu czekamy i czekamy, a tu ani widu, ani słychu...
Dodał: ali1315 Dodano: 08 I 2011, 16:04:34 (ponad 9 lat temu)

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5.04
Liczba głosów: 22

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: fueye
02 V 2009 (ponad 11 lat temu)

Statystyki pisarza

6 książek w naszym katalogu
24 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają