Kup książkę [edytuj książkę]

Franek. Z biegiem Noteci, z biegiem Odry

Opowieść poruszająca tematy społeczne, historyczne, obyczajowe … pełne spektrum, życia na prowincji i małych miasteczkach, w ciekawym, choć okrutnym i dynamicznym wieku XX, na ziemiach Wielkopolskich i Lubuskich.

Józef Popławski zaprasza czytelników na lekcję historii i to nie byle jakiej, bo spisanej na podstawie opowieści osób, które były świadkami tamtych wydarzeń.Tytułowy Franek to bohater tak naprawdę jednego z opowiadań, które zaprezentował autor, ale najbardziej szczegółowego i obszernego. Opisano tu dzieje jego przodków, wczesne dzieciństwo, perypetie związane z wiejskim życiem, a także znaleźć tu można opisy krajobrazu i przyrody. Dalej akcja opowieści przenosi się do miasta, gdzie życie jest zgoła inne, ale nie mniej trudne, zwłaszcza że nadchodzi wojna i czasy okupacji, a po nich następuje wyzwolenie, które jednak dalekie jest od sielskich obrazków, gdyż wyzwoliciele mają na swoim koncie niewiele mniej grzechów niż najeźdźcy. Rozpoczyna się jednak odbudowa Polski, a Franek wkracza w dorosłość, szuka własnej ścieżki życiowej i zawodowej, zakochuje się, układa życie, w międzyczasie trafia jednak do wojska, a po powrocie z niego dalej zmaga się z przeciwnościami, by u schyłku życia choć na chwilę powrócić w rodzinne strony.Niezwykłe opowieści, obfitujące w wiele ciekawych wątków, sytuacje zabawne, a także tragiczne. Spojrzenie na historię z punktu widzenia ludzi, którym przyszło żyć w tamtych czasach, rozwijać się, budować swoją przyszłość, szukać miłości, walczyć o byt rodziny i swój własnych, pomimo wszystkich przeciwności losu.


[edytuj opis]
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Psychoskok
Rok wydania: 2022
ISBN: 978-83-8119-925-4
Ocena: 5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: agnieszka3201
23 III 2022 (rok temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają