Kup książkę [edytuj książkę]

Przysięgnij że przeżyjesz

Wspomnienia Rachel Roth włączają się w wielką opowieść świadków o Holokauście. Spisane w latach siedemdziesiątych XX wieku są wypełnieniem przyrzeczenia złożonego nieznajomej więźniarce na Majdanku i upamiętnieniem tych wszystkich, którzy bezimiennie cierpieli i ginęli. Rachel opowiada światu o tym, co przeżyła ona – ta, która cudem przetrwała, i co przeżyli ci, którzy umierali bici, zagłodzeni, rozstrzelani, zagazowani.

Rachel Roth do dziś przechowuje w domu bezcenną pamiątkę – rodzinne zdjęcie zrobione w warszawskim getcie latem 1941 roku. Wokół skromnego stołu zgromadziło się dwadzieścia jeden osób. Przeżyła tylko ona – dziewczyna na prawym skraju fotografii. Pozostali – jej mama, siostry i brat, dziadkowie i kuzyni – zginęli w łapankach w getcie, w transportach do obozów zagłady, w komorach gazowych.

[edytuj opis]
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 15 VI 2022, 21:20:49 (12 miesięcy temu)
0 0
"Ja już tego nie przeżyję, ale ty przyrzeknij mi, że przetrwasz to piekło i opowiesz światu, co te bestie z nami robiły."

Książka "Przysięgnij, że przeżyjesz" to wojenne wspomnienia Rachel Roth - żydowskiej więźniarki, która już w bardzo młodym wieku straciła część swojej rodziny i została zabrana do obozu na Majdanku. Tam, gdzie działy się okrutne i nieludzkie rzeczy, poznała pewną kobietę. Obiecała jej, że opowie o tym co się tam dzieje całemu światu.
Książka ta to nie tylko opowieść o kochającej i wspierającej się rodzinie, ale też niezwykła historia o walce i kurczowym trzymaniu się życia, choćby za wszelką cenę.

"Musisz żyć! Musisz za wszelką cenę przetrwać! Musisz opowiedzieć światu, wszakże przyrzekłaś!"

Rachel w swojej książce opisuje własne życie od wczesnej młodości, aż do wyzwolenia i powrotu do ukochanego ojca. Na samym początku czytelnik jest świadkiem cierpienia młodej dziewczynki, która nie wie co się dzieje i jak ma postępować. Nie rozumie, dlaczego Niemcy tak okrutnie traktują jej rodzinę i jaki mają w tym cel. Stara się chronić matkę i dziadka oraz wspiera ich w cierpieniu związanym ze stratą każdego kolejnego znajomego czy też członka rodziny.
Na ostatnich kartach opowieści śledzimy już za to losy dojrzałej i silnej kobiety, która po tym wszystkim co przeżyła, nie może siedzieć cicho. Wie, że musi zdobyć się na odwagę i opowiedzieć światu o tym wszystkim, co ją spotkało.

"Nie wiozą nas do obozów pracy, lecz do doskonale zamaskowanej fabryki śmierci."

Rachel przeżyła pobyt w aż trzech obozach koncentracyjnych: na Majdanku, w Auschwitz i Bergen-Belsen. Z opisów każdego z nich można wywnioskować, że warunki, w których przebywali więźniowie nie były takie same. Już po przybyciu do drugiego z nich, autorka była w stanie zauważyć, że trafiła do jeszcze gorszego i okrutniejszego miejsca niż na samym początku. W Oświęcimiu, w porównaniu do obozu w Majdanku, kolczaste druty były już pod napięciem, a to skutecznie odganiało myśli o jakiejkolwiek próbie ucieczki.

"Chciałam jak najszybciej opowiedzieć światu o tym, co przeżyłam ja, która cudem przetrwałam, i o tym, co przeżyli ci wszyscy, zanim zginęli pobici, rozstrzelani, zagłodzeni, zamarznięci, zagazowani."

"Przysięgnij, że przeżyjesz" to książka, która nie szczędzi czytelnikowi brutalnych opisów zbrodni, których dopuszczali się oprawcy. Nie jest trudno zauważyć, że byli oni pozbawieni wszelkich oporów, a ludzkie życie nie miało dla nich żadnej wartości.
Jednak warto tutaj również zwrócić uwagę na zachowania więźniów. Autorka uświadamia nas bowiem, że dopiero w obliczu zagrożenia człowiek ukazuje swoje prawdziwe oblicze.
Użytkownik nie wystawił oceny książce.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Abedik
Rok wydania: 2022
ISBN: 978-83-8151-598-6
Ocena: 6
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: krystyna23
19 II 2022 (rok temu)

[edytuj tagi]Tagi

Tej książki jeszcze nie otagowano, zrób to!

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają