Kup książkę [edytuj książkę]

Księga ojców

Obejmująca dwanaście pokoleń saga rodzinna – w tle barwna panorama 300 lat historii Węgier przybliżająca mało znane realia tego państwa i jego historyczne zawirowania. W ojczystym kraju autora, jednego z najwybitniejszych węgierskich pisarzy, sprzedano ponad 200 tys. egzemplarzy książki. Opowieść o rodzinie Csillagów rozpoczyna się w 1705 roku, kiedy drukarz, dziadek Czuczor, wraca z Niemiec do ojczyzny. Losy kolejnych pokoleń poznajemy m.in. dzięki temu, że każdy najstarszy syn rodu pamięta wydarzenia z życia dawno nieżyjących przodków. Ostatnie pokolenie żyje już na emigracji w USA, dokąd w latach 70. wyjechał muzyk rockowy Vilmos Csillag. Tam ożenił się z Amerykanką o hinduskich korzeniach. Jego syn Henry odwiedza Węgry, by poznać losy rodziny. (merlin.pl)

O rany, jaka wciągająca książka. Strasznie barwna, i żywa opowieść o rodzinie Csillag. Od początku (jak to wspomniano, że najpierw była jaskinia) aż do ostatniego pokolenia. Historia mężczyzn, ojców. Oj płodni byli niezwykle. Każdy z opisanych mężczyzn z rodziny Csillag miał po kilku synów, z których zawsze pierworodny dostawał w spadku po ojcu możliwość dalszego prowadzenia Księgi Ojców. Była to księga, w której pisano o życiu, swojej rodzinie, przeżyciach, uczuciach. Coś jak takie bardzo rozbudowane drzewo genealogiczne w połączeniu z pamiętnikiem. Znalazły się tam różne historie, czasem przepełnione szczęściem, czasem smutkiem albo intrygami. Co jest dość niespotykane dla bohaterów, każdy z nich posiada dar szybkiego zapamiętywania, uczenia się + dar widzenia przeszłości. A i większość nawet widzi przyszłość i zdaje sobie sprawę, że choćby nie wiadomo co robili to i tak przeznaczeniu się nie ucieknie.

Każdy rozdział rozpoczyna się od cudownych opisów pogody, przyrody, aury, które w pewnym sensie obrazują w przenośni oczywiście, co nastąpi dalej.

Księga Ojców ma już zapisane chyba ze 3 gruba tomiszcza, ale przedostatnie pokolenie stwierdza, że nie trzeba już pamiętać, że dość tego wszystkiego, tych bolesnych historii przodków, które wracają uporczywie w snach i burzą spokój. Księga Ojców zostaje zniszczona. Niemniej jednak, poprzez to, ostatni bohater Henry czuje się nikim, czuje się zagubiony ponieważ, nie wie nic o swojej rodzinie, nie potrafi nawet stwierdzić, czy jest żydem czy katolikiem, rozpoczyna poszukiwania swoich korzeni bo “jeżeli przychodzimy znikąd, donikąd podążamy” prawda? tak więc książka kończy się w zupełnie niesamowity sposób. Ach, warto przeczytać.

[edytuj opis]
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Zatem mądrzej będzie jeśli całe siły skupimy na tym, co jest dziś, jako że wczoraj już się stało, podobnie jak przyszłość też być może jest nam pisana. A więc carpe diem"
Dodał: 2lewastrona Dodano: 03 II 2009 (ponad 15 lat temu)
+6 0


"Mój ród posiada wyjątkowy dar pamięci, to przywilej pierworodnych, przed którymi czasem otwierają się nawet wrota przyszłości. Ale do czego to nas doprowadziło? Los nasz nie stał się łatwiejszy, a życie lepsze i ani nas samych ani tych, których kochaliśmy nie potrafiliśmy uchronić przed okrutnym przeznaczeniem."
Dodał: 2lewastrona Dodano: 03 II 2009 (ponad 15 lat temu)
+1 0


[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 2008
ISBN: 9788373597037
Ocena: 5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: 2lewastrona
03 II 2009 (ponad 15 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają