Kup książkę [edytuj książkę]

Dżuma

Niemal natychmiast po premierze „Dżumę” (1947) okrzyknięto jedną z najbardziej humanistycznych książek w historii literatury. Równie szybko dostrzeżono w niej nie tylko reminiscencje wojennych doświadczeń pisarza, ale i uniwersalną opowieść o naturze człowieka. Paradoksalnie, kronikarska relacja z fikcyjnej epidemii dżumy pustoszącej algierski Oran w latach 40. XX w. pełna jest wątpliwości i pytań o naturę zła i zasadność wyborów etycznych, które nie ustają nawet po opanowaniu choroby. Bohaterowie powieści, mieszkańcy odciętego od świata portowego miasta, przyjmują różne postawy w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Od pełnego poświęcenia lekarza Rieux, bez względu na konsekwencje leczącego pacjentów, przez widzącego w zarazie karę boską i dotkniętego kryzysem wiary jezuitę Paneloux, po handlarza Cottarda, liczącego, że dzięki epidemii uniknie kary za nadużycie.

Jak żyć w świecie, w którym zło i absurd są wszechobecne i niezniszczalne („bakcyl dżumy nigdy nie umiera i nie znika”)?- pyta Camus. I odpowiada postacią doktora Rieux, który podejmuje heroiczną walkę, mimo iż wie, że „zwycięstwa będą zawsze tymczasowe” i być może okupione najwyższą ceną. Ale tylko w ten sposób człowiek może ocalić człowieczeństwo i nadać sens swojej egzystencji.

W 1992 r. „Dżumę” zekranizował Luis Puenzo. Reżyser filmu (z udziałem m.in. Williama Hurta) przeniósł akcję z Oranu do Ameryki Południowej.

[edytuj opis]
Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"W człowieku więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę."
Dodał: Karolina Dodano: 09 II 2009 (ponad 15 lat temu)
+20 0


"Trzeba walczyć w taki czy inny sposób i nie padać na kolana"
Dodał: Ania Dodano: 25 III 2009 (ponad 15 lat temu)
+13 0


"Bakcyl dżumy nigdy nie umiera i nie znika."
Dodał: Karolina Dodano: 09 II 2009 (ponad 15 lat temu)
+9 -1

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Pamiętam, że bardzo spodobał mi się fragment, kiedy Grand płacze przed wystawą sklepową, wypisałam sobie z tego fragmentu cytat, który mi się spodobał, ale gdzieś go zagubiłam. Czy ktoś mógłby napisać ten fragment? (bo nie mam książki w domu). Byłaby...
Dodano: 09 IX 2012, 12:19:18 (ponad 11 lat temu)
Świetna książka - podwójne dno :) oczywiście w sensie interpretacji. Podoba mi się w niej przedstawienie poglądów bohaterów oraz to jak zachowują sie ludzie w obliczu tragedii. Dopiero w momencie kryzysu jesteśmy w stanie się zmienić i nadać sens nas...
Dodano: 22 III 2009, 20:00:43 (ponad 15 lat temu)
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: PIW
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-06032-86-4
Ocena: 4.48
Liczba głosów: 266
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: iwona1992
01 II 2009 (ponad 15 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają