Kup książkę [edytuj książkę]

Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa

Info:

tyt. oryginału: The Lion, the Witch and the Wardrobe

tłumaczenie: Andrzej Polkowski

stron: 184

cykl: Opowieści z Narnii

Rok wydania oryginału:: 1950

Rok pierwszego wydania polskiego: 1985

Opis:

Za swojego dzieciństwa C.S. Lewis (1898-1963), profesor uniwersytetu w Cambridge, zachował w pamięci obraz fauna idącego przez zaśnieżony las z parasolem i paczkami. W 1949 r. ten wyimaginowany obraz zainspirował pisarza do napisania opowieści o czwórce dzieci przeniesionych z Anglii do innego kraju, który nazwał Narnią - świata faunów, mówiących zwierząt i mądrego Lwa. Tak powstała powieść LEW, CZAROWNICA I STARA SZAFA, pierwsza z siedmiotomowego cyklu OPOWIEŚCI Z NARNII, o czwórce młodych ludzi pomagających uratować ten pełen uroku i niezwykłych tajemnic świat przed siłami władców zła i bezkresnej zimy.

Nieznany świat czeka za drzwiami - trzeba je tylko otworzyć. Narnia - skuta wiecznym mrozem kraina, która czeka na wyzwolenie. Czworo śmiałków wchodzi przez drzwi szafy do Narnii, świata zniewolonego mocą Białej Czarownicy. I gdy prawie nie ma już nadziei, powrót Wielkiego Lwa Aslana staje się zwiastunem zmian - ale nie za darmo...Opowieści z Narnii:

1. Lew, czarownica i stara szafa
2. Książę Kaspian
3. Podróż "Wędrowca do Świtu"
4. Srebrne krzesło
5. Koń i jego chłopiec
6. Siostrzeniec czarodzieja
7. Ostatnia bitwa

[edytuj opis]
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"– A więc on jest groźny? – zapytała Łucja.
– Groźny? – powtórzył pan Bóbr. – Nie słyszałaś, co powiedziała moja żona? Oczywiście, że jest groźny. Ale jest dobry. Powiedziałem wam, że on jest Królem."
Dodał: rockaga Dodano: 19 XI 2009 (ponad 13 lat temu)
+24 0


"– Ale co to wszystko znaczy? – spytała Zuzanna, kiedy już ochłonęły trochę z wrażenia.
– To znaczy – odpowiedział Aslan – że chociaż Czarownica zna Wielkie Czary, są czary jeszcze większe, o których nie wie. Jej wiedza sięga tylko początków czasu. Gdyby jednak potrafiła sięgnąć nieco dalej, w bezruch i ciemność sprzed początków czasu, poznałaby inne zaklęcie. Dowiedziałaby się, że kiedy dobrowolna ofiara, która nie dopuściła się żadnej zdrady, zostanie zabita w miejsce zdrajcy, Stół rozłamie się i sama Śmierć będzie musiała cofnąć swe wyroki."
Dodał: Serfer Dodano: 31 VII 2012 (ponad 11 lat temu)
+20 0


"– Mówią, że Aslan jest w drodze... a może już wylądował.
I wówczas zdarzyło się coś bardzo dziwnego. Żadne z dzieci nie wiedziało o Aslanie więcej niż wy, ale gdy tylko bóbr wypowiedział te słowa, każde z nich poczuło się zupełnie inaczej. Być może zdarzyło się wam kiedyś we śnie, że ktoś powiedział coś, czego nie rozumieliście, ale co zdawało się mieć jakieś niezwykłe znaczenie: albo przerażające – i wtedy cały sen zamieniał się w koszmar, albo tak cudowne, że trudno wyrazić je słowami – i wtedy sen stawał się czymś tak wspaniałym, że zapamiętaliście go na całe życie i zawsze odtąd pragniecie, aby przyśnił się wam raz jeszcze. Coś podobnego poczuły dzieci po wypowiedzeniu przez bobra tego dziwnego zdania. Na dźwięk imienia „Aslan” każdemu z dzieci coś drgnęło w sercu. Edmund odczuł falę tajemniczego lęku. Piotr stał się nagle wyjątkowo dzielny i żądny przygód. Zuzanna poczuła się tak, jakby ją ogarnął jakiś cudowny zapach albo jakaś zachwycająca, słodka melodia. A uczucie, które przeniknęło Łucję, przypominało nastrój, w jakim ktoś budzi się rano i zdaje sobie sprawę, że jest pierwszy dzień wakacji albo początek lata."
Dodał: Serfer Dodano: 31 VII 2012 (ponad 11 lat temu)
+13 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

to autor filmu zrobił z tej książki arcydzieło. Pisana jest jak dla mnie językiem zbyt prostym, godnym niemalże bajki z morałem dla przedszkolaków, a szkoda, bo fabuła ciekawa.
Dodano: 16 V 2011, 23:17:40 (ponad 12 lat temu)
Zbliżają się święta i mam mały problem z wyborem prezentu (książki) dla brata. Liczę, że coś mi doradzicie. Młody ma 7 lat (ur. 1. 01) jest dojrzały (nawet za bardzo) jak na swój wiek. Taki trochę typ inteligentnego dupka. Chcę, aby wyszedł na ludzi ...
Dodano: 05 IV 2011, 18:13:25 (ponad 12 lat temu)
Prosiłbym podać w kolejności od najbardziej do najmniej lubianych przez was pisarzy fantasy. Dobrze by było wybór ulubionego pisarza krótko uzasadnić. Powiedzmy niech będzie ich od trzech do siedmiu.
Dodano: 12 II 2011, 15:49:19 (ponad 12 lat temu)
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 12 VIII 2012, 18:36:58 (ponad 10 lat temu)
+1 0
Bardzo ciekawy i magiczny świat.
Cenię, kiedy autor tworzy coś niezwykłego, niepowtarzalnego, magicznego. Narnia nie wątpliwie taka jest
Bardzo spodobały mi się postacie, nie tylko te magiczne, ale też czwórka rodzeństwa, która przypadkiem trafia do Narnii.
Akcja jest umiarkowana, ale mnie na pewno nie zanudziła.
Polecam
Oceniam książkę na: 5.0
Dodano: 09 IV 2011, 18:34:16 (ponad 12 lat temu)
0 -1
Nie mogę znaleźć żadnego powodu do lubienia tej książki. No nie spodobała mi się i tyle. Film jest dużo lepszy.
Oceniam książkę na: 1.0

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2005
ISBN: 8372781753
Ocena: 4.79
Liczba głosów: 316
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: ticket
29 III 2009 (ponad 14 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają