[edytuj autora]

Remigiusz Grzela

Zdjęcie Remigiusz Grzela
Dramaturg, prozaik, poeta, dziennikarz, wykładowca akademicki.
Ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

W TVP Kultura wyreżyserował dwa spektakle emitowane na żywo, poza własną sztuką "Naznaczeni", również monodram Anny Mentlewicz "Kochany synu" w wykonaniu Elżbiety Czerwińskiej – emisja 4 lutego 2008 r. Na scenie wyreżyserował monodram Anny Mentlewicz Kochany synu w wykonaniu Elżbiety Czerwińskiej – prapremiera Galeria Teatr From Poland, Częstochowa, 7 września 2008 r. – Wyróżnienie i nagroda za osobowość sceniczną dla Elżbiety Czerwińskiej na VII Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego.

W 2008 r. wyreżyserował też monolog Joan z większego projektu "Cancer Tales. Opowieści o raku" wg sztuki Nell Dunn, która jest projektem edukacyjnym dla lekarzy i studentów medycyny. Monolog Joan zagrała Elżbieta Czerwińska. Monolog został też sfilmowany przez Olgę Chajdas.

Jest współautorem scenariusza filmowego "Taki Raj" (wspólnie z Izabellą Cywińską) o domu Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku w czasie Powstania Warszawskiego – publikacja w "Dialogu" (luty 2008) a także "Sprawiedliwa" (wspólnie z Izabellą Cywińską i Hanną Krall; scenariusz dedykowany postaci Ireny Sendlerowej).

Napisał scenariusze monodramów Ewy Kasprzyk "Patty Diphusa" wg Pedro Almodóvara (premiera w Teatrze Rozmaitości, 2004) i "Marilyn i Papież", adaptacja niemieckiej powieści Dorothei Kūhl-Martini (premiera Teatr Polonia, 2006 r.). Współpracuje z Teatrem Polonia Krystyny Jandy. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007). Od sierpnia 2007 jest kierownikiem literackim Teatru Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego.

Publikował w paryskiej "Kulturze", w "Literaturze", "Kinie", w prasie zagranicznej. Był związany z Polskim Radiem i pracował dla telewizji. Swoje wywiady publikuje najczęściej w "Gazecie Wyborczej". Jego rozmowy z Anną Prucnal i Normą Bosquet, sekretarką Marleny Dietrich, które ukazały się w "Gazecie", były nominowane do nagrody Grand Press 2005 i ukazały się w książce "Grand Press. Dziennikarskie hity 2005". Rozmowa z sekretarką Marleny Dietrich znalazła się też w finale prestiżowej Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej 2006. Laureat Wierzyczanki 2007, nagrody prezydenta Starogardu Gdańskiego w dziedzinie kultura.

W "Gazecie Wyborczej" prowadzi cykl "Teatr, Muzyka, Kino w Gazeta Cafe".

Jest inicjatorem Nagrody poetyckiej Dżonka im. Stachy Zawiszanki, przyznawanej corocznie w czasie krakowskich targów książki (jej dotychczasowymi laureatami byli Krzysztof Siwczyk, Joanna Wajs, Tomasz Pułka, Michał Murowaniecki).

Doświadczenia związane z wywiadem przekazuje studentom Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, gdzie prowadzi wykład Kultura wywiadu. Na tym samym wydziale prowadzi też wykład monograficzny "Reportaż – polska literatura na eksport". Założył portal www.parnas.pl i prowadzi internetowego bloga remigiusz-grzela.bloog.pl

Wystąpił w filmie dokumentalnym Michała Brauma Między blogiem a prawdą. Jest współautorem trzyodcinkowego dokumentu dla TVN "Paweł Jasienica"

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

Do książek tego autora nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.

Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: -
Liczba głosów: -

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: Miravelle
18 X 2013 (ponad 10 lat temu)

Statystyki pisarza

4 książek w naszym katalogu
0 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają