[edytuj autora]

Eric-Emmanuel Schmitt

Zdjęcie Eric-Emmanuel Schmitt
Swoją pierwszą powieść napisał w wieku 11 lat. Uczęszczał do Ecole Normale Supérieure, jednej z przodujących francuskich uczelni humanistycznych. Zdobył tam najbardziej prestiżowy z francuskich certyfikatów nauczycielskich oraz doktorat z filozofii.

Na świecie jest znany głównie jako twórca teatralny. Pierwszym krokiem do sławy była sztuka Don Juan on Trial wystawiona w 1991 i następnie wspierana przez Royal Shakespeare Company. Następna sztuka, The Visitor z 1993, była triumfem, który przyniósł autorowi trzy Molièry (dla najlepszego aktora, odkrycia teatralnego i przedstawienia). Sztuka była tłumaczona i wystawiana na całym świecie. Wersja muzyczna została przygotowana przez Théâtre Impérial de Compiègne i wystawiana w Operze Londyńskiej.

Po dwóch sukcesach Schmitt porzucił pracę wykładowcy filozofii na Uniwersytecie w Savoir, aby zostać pisarzem pełnoetatowym. Następnym osiągnięciem stała się sztuka Enigma Variations, uznawana za najbardziej popularną pracę Schmitta na świecie.

W ciągu zaledwie dekady stał się jednym z najpoczytniejszych francuskojęzycznych autorów na świecie. Jego książki tłumaczone są na 35 języków, a sztuki wystawiane w ponad czterdziestu krajach. Książki Schmitta w większości bazują na sztukach teatralnych o tych samych tytułach.

Poza dziedziną teatru, Eric-Emmanuel Schmitt w 1997 napisał doktorat na temat "Diderot i filozofia uwodzenia". Ponadto, jako meloman z zamiłowania, przetłumaczył na francuski Wesele Figara. W październiku 2005 jego nowa powieść Moje życie z Mozartem została wydana w kilku państwach.

We Francji wszystkie jego prace wydawane są przez wydawnictwo Albin Michel.

W Polsce jego twórczość tłumaczyli: Maria Braunstein, Barbara Grzegorzewska, Krystyna Rodowska i Ewa Wieleżyńska.

[Wikipedia]

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"... codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy."
Dodał: netaa Dodano: 20 III 2009 (ponad 15 lat temu)
+81 0


"Zapominamy, że życie jest kruche, delikatne, że nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni."
Dodał: netaa Dodano: 20 III 2009 (ponad 15 lat temu)
+72 0


"Jeżeli będę zajmował się tym, co myślą głupcy, nie będę miał czasu na
to, o czym myślą ludzie inteligentni."
Dodał: annie28 Dodano: 03 VI 2010 (ponad 13 lat temu)
+54 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Po przeczytaniu tej ambitnej pozycji, rodzi się pytanie, o to dokąd zmierza sztuka? Dokąd jesteśmy sobą, a gdzie tracimy siebie dla pieniędzy i sławy? Gdzie ta granica. Co myślicie o książce?
Dodał: Serfer Dodano: 02 IX 2015, 16:58:15 (ponad 8 lat temu)
Impresyjne opowiadania
Dyskusja do książki "Trucicielka"
Co sądzicie o tych opowiadaniach, czy was poruszają, ciekawią, wzruszają? Czy tworzą cudowne niezapomniane obrazy? Czy je po prostu lubicie?
Dodał: Serfer Dodano: 19 II 2012, 11:55:54 (ponad 12 lat temu)
Chciałbym was zapytać, których pisarzów ewentualnie poetów lubicie najbardziej. Których dażycie najwiekszym szacunkiem i których książki pochłaniacie. Możecie podać paru powiedzmy dwóch, trzech, czterech. Proszę o uzasadnienie dlaczego.
Dodał: Serfer Dodano: 08 I 2011, 14:21:15 (ponad 13 lat temu)

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5.46
Liczba głosów: 51

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: Karolina
27 II 2009 (ponad 15 lat temu)

Statystyki pisarza

38 książek w naszym katalogu
69 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają