[dodaj odpowiedź]

Temat: "Pisarze których uwielbiamy"

Dodano: 08 I 2011, 14:21:15 (ponad 13 lat temu)
Chciałbym was zapytać, których pisarzów ewentualnie poetów lubicie najbardziej. Których dażycie najwiekszym szacunkiem i których książki pochłaniacie. Możecie podać paru powiedzmy dwóch, trzech, czterech. Proszę o uzasadnienie dlaczego.
Wszystkich odpowiedzi: 23

Odpowiedzi do tematu

1 2  >
Dodano: 08 I 2011, 14:40:04 (ponad 13 lat temu)
0
Peter V. Brett - koleś ma wspaniałą wyobraźnię.
Graham Masterton - tak jak powyżej.
Dodano: 08 I 2011, 14:41:01 (ponad 13 lat temu)
0
Wiadomo każdy pisarz ma inny styl, zajmuje się innymi problemami, inaczej patrzy na świat, każdy umi pokazać inne walory kunsztu literackiego, pisze w innym gatunku i formie. Dlatego też może być trudno wybrać szczególnie gdy się już trochę przeczytało.
Zdziwię wielu, ale uwielbiam Bolesława Prusa, szczególnie jego nowele i Lalkę. dlatego że wartości jakie przekazuje są mi bliskie. Do tego uwielbiam jego styl, lekkość pisania, humor. Ten pisarz po prostu mi pasuje.
Po drugie Clive Staples Lewis, jego Opowieści z Narnii są cudne. Niezwykłe przygody, wartka akcja, humor, świetny styl. To nie banalny pisarz. Poza tym przekazuje wiele wartości Chrześcijańskich, jest niesamowicie inteligentny, jest brytyjczykiem a ja mam ogromny sentyment do Wielkiej Brytanii i jej literatury. Trzeci pisarz to Hans Christian Andersen. On także przekazuje mnóstwo wartości, prawdy o człowieku i świecie, jego baśnie są pełne piękna, choć w każdej jest nutka smutku.
Dodano: 08 I 2011, 15:28:09 (ponad 13 lat temu)
+1
Ja również uwielbiam Lewis'a, nie tylko za "Opowieści z Narni", genialne są "Listy starego diabła do młodego", to bliski mi świat, bliskie wartości, ciekawy sposób ich przekazu. I skoro już jesteśmy w dyskusji do książki - kocham Schmitta, za to że w prosty sposób potrafi przelać wielkie prawdy, że jak siądę do którejkolwiek książki to nie mogę się oderwać, za to, że rozumie kobiety, a jeśli nie wszystkie to przynajmniej typ do którego ja się zaliczam. Może jacyś poeci - Gałczyński za wrażliwość, poczucie humoru i prostotę. Mickiewicz za całokształt.
Dodano: 08 I 2011, 15:40:53 (ponad 13 lat temu)
+1
Paulo Coelho - za to, że jego książki są bardzo przydatne w życiu i zawierają naprawdę mądre cytaty
Dodano: 08 I 2011, 15:54:41 (ponad 13 lat temu)
0
Dean Koontz - uwielbiam gościa przede wszystkim za Nieznajomych, Ocaloną i Apokalipsę. Bardzo podoba mi się również twórczość J. K. Rowling, za znanego każdemu chyba Harry'ego Pottera. Tak jak już w którymś temacie powiedziałam, Dumbledore to postać, która wygłasza wiele mądrych uwag dotyczących życia .
No i jest jeszcze Dan Brown, bo pokazuje, że wbrew temu, co się niektórym Katolikom wydaje, ateiści wcale nie są takimi złymi ludźmi. I że można być dobrym, nie wierząc w Boga.
(wypowiedź modyfikowana: 08 I 2011, 15:55:06)
Dodano: 08 I 2011, 15:58:23 (ponad 13 lat temu)
+1
Joanna Chmielewska - za niesamowity klimat, dający się odczuć w każdej książce, genialne poczucie humoru i świetnie wykombinowane intrygi kryminalne.

Andrzej Sapkowski - za bardzo "polską" fantastykę, za poczucie humoru, za Geralta i za Reynevana
Dodano: 10 I 2011, 15:03:20 (ponad 13 lat temu)
+1
Stephen King - bardzo lubię jego styl Pisze naprawdę ciekawie, we wszystkie jego książki 'wsiąkam' od pierwszych stron.
Dodano: 12 II 2011, 18:58:04 (ponad 13 lat temu)
0
Dodam jeszcze ostatnio czytanego Herberta, jego poezja jest nieprzeciętna, mądra i piękna. Do tego jeszcze Pratchetta za humor, magię i bajkowość. Nie wiem jak mógłbym zapomnieć o Kapuścińskim, Który pisał wielkie reportaże i jest największym w Polsce mistrzem tego gatunku. A Carlos Ruiz Zafon, no jego poetyczność użeka. To są Ci których znam trochu lepiej ale pamiętajcie że w człowieku drzemią nieprzebrane pokłady talentu jakim jest pisanie, a także interpretacja, tego co się czyta. :jupi:
Dodano: 14 II 2011, 19:20:04 (ponad 13 lat temu)
0
To jak dodajemy, jeszcze muszę opowiedzieć, jak ostatnio w księgarni całkiem przypadkiem kupiłam tomik Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Przypadkiem, bo zawsze myślałam, że jej nie lubię:). Zaczęłam czytać i jest tak dziewczęca i potrafi w 4 wersach zawrzeć takie marzenia i prawdę o mentalności kobiet, że moje współlokatorki musiały mi schować tomik, żebym zaczęła się uczyć do egzaminów:) Może nie jest to poezja wyjątkowo wysoka, ale bardzo przyjemna i akurat bardzo odpowiednia na mój stan ducha.
Dodano: 14 II 2011, 19:52:10 (ponad 13 lat temu)
0
Wydaje mi się, że mogłabym polubić też Natsuo Kirino, autorkę m.in. "Groteski", za dosyć lekką narrację i prosty język
Dodano: 15 II 2011, 11:52:08 (ponad 13 lat temu)
+2
Powiem że Szekspir inaczej Shakespeare zapisuje się u mnie złotymi zgłoskami. Pisze w formie, jedynej w swoim rodzaju. Wiemy wtedy tak pisano, ale on do dziś z tamtego czasu pozostał. Musi się na tle innych znacząco wyróżniać.
Dodano: 15 II 2011, 17:10:37 (ponad 13 lat temu)
0
@Serfer A ja nie sądzę, aby Szekspir był jakimś wybitnym pisarzem. To znaczy zgodzę się, że jest znany, coś osiągnął, i tak dalej, ale ja osobiście nie uważam jego twórczości za coś specjalnego
Dodano: 16 II 2011, 10:56:31 (ponad 13 lat temu)
0
Ja pozwolę się z Tobą @ArienneMD, nie zgodzić. Jego sztuka musi się wyróżniać, musiał być jak na swoje czasy wybitny gdyż, właśnie czyta się do dziś z zachwytem. To wielka sztuka by pozostać na piedestale najbardziej cenionych i najpopularniejszych pisarzy do dzisiaj. Wiemy pisał tak jak wtedy pisano, z duchem swojej epoki, z wielu sztuk które wtedy były pisane korzystał. Ale właśnie dlaczego tamto z czego korzystał nie zyskało popularności, ale to co Szekspir napisał. To jest właśnie fenomen pisarstwa, nie umrzesz całkiem.
Dodano: 16 II 2011, 11:03:46 (ponad 13 lat temu)
+1
Popieram Serfera, Szekspira tylko należy czytać powoli, smakując każdy wers, inaczej jego geniusz się gubi.
Dodano: 17 II 2011, 00:20:22 (ponad 13 lat temu)
0
Ponieważ o pisarzach fantastyki mowa jest gdzie indziej, to ich pominę.

Aleksander Dumas (ojciec) - Lubię czytać XIX - to wiecznych klasyków, a jego najbardziej. Pisał wartkim stylem, a język jakim się posługiwał jest stosunkowo bardzo "współczesny". No i tworzył świetne awanturnicze historie, które prawie się nie zestarzały, Zwłaszcza "Hrabia Monte Christo".

Michaił Bułhakow - uwielbiam "Mistrza i Małgorzatę". Miło poczytać jak banda piekielnych "iniemamocnych" uciera nosa Wielkiemu Bratu.

Lucy Maud Montgomery - Ponieważ jej książki uczą znajdywania szczęścia w drobnych przyjemnościach i "zwyczajnym" życiu.
Dodano: 03 IV 2011, 21:41:34 (ponad 13 lat temu)
0
Lucy Maud Montgomery- uwielbiam ją za "Anię z Zielonego Wzgórza" - książkę, którą mogę czytać nieskończenie wiele razy
Nicolas Sparks- uwielbiam jego książki. Zwykle wzruszające z zaskakującym zakończeniem jak "Pamiętnik"
Dodano: 26 VIII 2011, 22:19:23 (ponad 13 lat temu)
+2
Uwielbiam Dostojewskiego Pisze ukazując całą paskudność swojego świata, przy tym nie odpychająco ale jakoś tak hipnotyzuje i przyciąga. Postaci są "wyrysowane" genialnie, do najdrobniejszych szczegółów - wydaje się czytelnikowi że słyszą i rozumieją każdą ich myśl. Lubię się w te książki zagłębiać popadając w coś w rodzaju transu - jak najmniej rozpraszania przez codzienność - najlepiej późno w nocy. I długo potem we mnie żyją

Wiesław Myśliwski - dużo bardziej zwyczajny, niesamowity w tej zwyczajności. Jego atut to mądrość życiowa I ciągnie mnie do niego patriotyzm lokalny Czyta się jego książki jakby się słuchało starszego człowieka - taka gawęda o wszystkim i o niczym, tysiąc razy zmieniany temat i powracanie do niego jakby nigdy nic Przeplatanie wspomnień i przemyśleń, tworzenie z tego zupełnie nowej jakości - taka filozofia dla każdego
Dodano: 04 IX 2011, 17:12:53 (ponad 13 lat temu)
0
Ostatnio do moich ulubionych autorów doszła Lauren Weisberger
"Diabeł ubiera się u Prady" , "W pogoni za Harrym Winstonem" , "Ostatnia noc w Chateau Marmont" -naprawdę świetne książki
Dodano: 04 IX 2011, 19:52:57 (ponad 13 lat temu)
+1
Eric - Emmanuel Schmitt też ciekawie pisze, podoba mi się jego pogoda ducha, szukanie we wszystkim dobra i dzielenie się radością jaką czerpie z życia. Oczywiści najbardziej podobał mi się "Oscar i pani Róża", ale też ''Dziecko Noego'' było bardzo fajne.
Dodano: 05 IX 2011, 21:25:07 (ponad 13 lat temu)
0
Ostatnio u mnie nr jeden to Chmielewska. Zakochałam się w jej kryminałach i specyficznym poczuciu humoru oraz słowom już rzadko używanym w prozie, które uwielbiam np. "łganie, szalenie, rozgorączkowana" .
1 2  >

Dyskusja do książki

Oskar i Pani Róża
Oskar i Pani Róża
Eric-Emmanuel Schmitt

Opis: Piękna, mądra i niepozbawiona humoru opowieść o tym, jak pokonać strach, odnaleźć wiarę i nie poddać się w obliczu nieszczęścia. Ta książka da Wam siłę i nadzieję, a kto wie?, może nawet zmieni Wasze życie... Książka ta zainspirowała Otylię Jędrzejczak, do przekazania złotego medalu olimpijskiego na licytację. Info: tłumaczenie: Barbara Grzegorzewska tytuł oryginału: Oscar et la dame Rose...

Ocena czytelników: 5.36 (głosów: 432)

[obserwuj]Obserwują

Użytkownicy podświetleni na zielono obserwują dyskusję i przeczytali najnowsze odpowiedzi do tego tematu.

Serfer mężczyznaprzeczytał
Sanai kobietanie czytał
emilwch kobietaprzeczytał
annie28 kobietaprzeczytał
ArienneMD kobietanie czytał
ali1315 kobietanie czytał
gosiaq143 kobietaprzeczytał
OutOfHumanity kobietanie czytał
aserafin84 kobietaprzeczytał
maaaniek93 kobietanie czytał
edziulka kobietaprzeczytał
m3gado kobietaprzeczytał
Balbina64 kobietanie czytał
Paranormal kobietaprzeczytał
flowerpower kobietaprzeczytał