[edytuj autora]

Andrzej Sapkowski

Zdjęcie Andrzej Sapkowski
Andrzej Sapkowski (ur. 21 czerwca 1948 w Łodzi) – polski pisarz fantasy. Urodził się i mieszka do dzisiaj w Łodzi. Zdobył wykształcenie ekonomiczne. Jest żonaty. Ambasador Łodzi w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Od 9 lipca 2008 roku jest także honorowym obywatelem tego miasta. Tytuł został mu oficjalnie przyznany w listopadzie.

Andrzej Sapkowski jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego, z wykształcenia ekonomista. Karierę literacką zaczynał jako tłumacz, przekładając na język polski opowiadanie Słowa Guru w Fantastyce. Popularność zdobył cyklem opowiadań i pięciotomową sagą o wiedźminie (pierwsze opowiadanie ukazało się w grudniu 1986 w miesięczniku "Fantastyka"). Oprócz tego wydał esej o Rycerzach Okrągłego Stołu Świat króla Artura. Maladie, leksykon miłośnika fantasy Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini, poradnik dla osób zaczynających grać w RPG pt. Oko Yrrhedesa, powieści z cyklu o Reinmarze z Bielawy oraz wiele opowiadań i artykułów w czasopismach i zbiorach opowiadań.

Andrzej Sapkowski jest laureatem wielu nagród literackich polskich i zagranicznych, w tym Paszportu Polityki oraz pięciokrotnie nagrody im. Janusza A. Zajdla (najczęściej nagradzany autor w historii nagrody) za opowiadania Mniejsze zło (1990), Miecz przeznaczenia (1992), W leju po bombie (1993), oraz powieści Krew elfów (1994) i Narrenturm (2002). Jego książki zostały przetłumaczone na język czeski, francuski, hiszpański, litewski, niemiecki, rosyjski, portugalski, a ostatnio na angielski. Na podstawie jego literatury powstały: komiks, film pełnometrażowy, serial telewizyjny, gra fabularna oraz gra karciana.

W oparciu o cykl wiedźmiński powstała także komputerowa gra RPG, której premiera miała miejsce 26 października 2007 r. Andrzej Sapkowski jest konsultantem tego tytułu.

Obecnie pisarz pracuje nad powieścią fantasy pt. "Żmija", której akcja umiejscowioną jest czasie wojny w Afganistanie, w latach osiemdziesiątych XX wieku.

W roku 2005 podczas Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki "Polcon" Sapkowski stwierdził, że biały człowiek powinien pracować trzy godziny dziennie. Przecież Bóg po to stworzył inne rasy – Żydów, Cyganów, aby pracowały za niego. Podobne stwierdzenie pisarza znajduje się w wywiadzie opublikowanym w zbiorze Rozmowy przekorne w 2003. Wypowiedzi te były komentowane jako "rasistowskie" ale także jako wyrwane z kontesktu sarkastyczne prowokacje, co jest spójne z twórczością Sapkowskiego, w której często i otwarcie potępia on rasizm.

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Myśmy są porządni złodzieje, nie jacyś polityczni. Myśmy się na władzę nie zamachiwali. Myśmy ino kradli."
Dodał: ChaReck Dodano: 17 XI 2009 (ponad 14 lat temu)
+47 -1


"Masz lat blisko 40, wyglądasz na blisko 30, wyobrażasz sobie, że masz nieco ponad 20 a postępujesz jakbyś miał niecałe 10."
Dodał: Regis Dodano: 04 I 2010 (ponad 14 lat temu)
+40 0


"Musimy żyć. Żyć tak, by później nikogo nie musieć prosić o wybaczenie."
Dodał: Regis Dodano: 04 I 2010 (ponad 14 lat temu)
+37 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Co sądzicie??
Dyskusja do książki "Wiedźmin: Sezon Burz"
Co sądzicie o Sezonie Burz?? Bo ja mam bardzo mieszane uczucia...
Dodał: Aniap13 Dodano: 22 III 2014, 09:58:54 (ponad 10 lat temu)
Ja najpierw przeczytałem Krew Elfów i tak aż do Pani Jeziora, a dopiero później dowiedziałem się o istnieniu opowiadań, które jakby nie patrzeć wyznaczają chronologię całej historii Geralta i Ciri. Śmiesznie wyszło, znać zakończenie i czytać początek...
Dodał: BARMAN2005 Dodano: 05 III 2011, 20:52:05 (ponad 13 lat temu)
Nie czytałam ale zamierzam.... Warto..? ;)
Dodał: Lazurowa Dodano: 15 IX 2010, 21:59:15 (ponad 14 lat temu)

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5.41
Liczba głosów: 90

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: BARMAN2005
25 II 2009 (ponad 15 lat temu)

Statystyki pisarza

26 książek w naszym katalogu
117 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają