Kup książkę [edytuj książkę]

Atala

Atala to historia zakazanej miłości Atali i Szaktasa, którzy mimo zakazów moralnych i praw indiańskich, postanawiają spędzić razem życie. Cała historia rozgrywa się na tle dzikiej i niesamowicie ukazanej przyrody Ameryki, w szczególności ziem Luizjany. Dodatkowo poznajemy mnogość zwyczajów indiańskich. Kochankowie muszą zmagać się z licznymi przeciwnościami: ogólnym potępieniem, biedą i brakiem stałego miejsca do życia, niepohamowaną namiętnością, sekretem, który skrywa piękna Atala. Osobą, która pomaga im zrozumieć świat staje się przypadkowo spotkany ojciec Aubry. Szerzące się wpływy francuskie wcale nie pomagają Indianom w osiągnięciu szczęścia. Czy kochankom uda się spełnić marzenie o wspólnym życiu?

Chateaubriand pisze w prologu: Widziałem w tem opowiadaniu obraz ludzi myśliwców i rolników, religię jako pierwszą prawodawczynię ludzką, niebezpieczeństwa ciemnoty i żarliwości religijnej przeciwstawione światłu, miłosierdziu i prawdziwemu duchowi Ewangelji; walki namiętności i cnót w prostem sercu; wreszcie tryumf chrystjanizmu nad najbardziej niepohamowanym uczuciem i nad najbardziej straszliwym lękiem, nad miłościąi śmiercią."

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Nie zawsze będziesz nieszczęśliwy, mówiła: jeśli niebo doświadcza cie dziś to jedynie poto by cię uczynić czulszym na niedole drugich."
Dodał: Callice Dodano: 22 XI 2009 (ponad 9 lat temu)
+1 0


"Wyglądała niby zaczarowana przez Anioła melancholji i przez podwójny sen niewinności i grobu."
Dodał: Callice Dodano: 22 XI 2009 (ponad 9 lat temu)
+1 0


"Serce, o Szaktasie, jest jak owo drzewo, które wydaje balsam na rany ludzkie dopiero wówczas, kiedy je skaleczy żelazo."
Dodał: Callice Dodano: 22 XI 2009 (ponad 9 lat temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Bibljoteka Boya
Rok wydania: -
ISBN: -
Ocena: 3.25
Liczba głosów: 2
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Callice
22 XI 2009 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają