Kup książkę [edytuj książkę]

Pamiętnik

W starym, wytartym notatniku kryje się kronika pewnej miłości, jaka rozkwitła zaraz po wojnie gdzieś w Północnej Karolinie. Stary człowiek, ocierając łzawiące oczy, odczytuje ją wieczorami w domu opieki starej, cierpiącej na chorobę Alzheimera kobiecie. Dzięki sile uczucia przeżywają raz jeszcze cudowne chwile swej wielkiej miłości.

Wieczorami w domu opieki Noah Calhoun czyta starej kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera pewną historię miłosną ukrytą W starym wytartym notatniku. Czytając na nowo przeżywa cudowne chwile swojej wielkiej miłości. Przypomina sobie, kiedy w 1932 roku po raz pierwszy zobaczył Allie Nelson – ich potajemne spotkania, wspólne wakacje i trudny okres rozstania, gdy zniknęła z jego życia na czternaście lat...

Jedna z najbardziej wzruszających powieści o miłości ostatnich lat.

_______________________________________________________________________

Alternatywny tytuł: Kronika pewnej miłości

Tytuł oryginalny: The Notebook

Premiera światowa: 1996

Premiera polska: 1997

liczba stron: 256
___________________________________________

Powiązana z: Ślub

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

",,cisza bowiem jest czysta. Cisza jest święta. Zbliża ludzi, gdyż tylko ci, którzy się dobrze ze sobą czują, mogą siedzieć w milczeniu""
Dodał: Blumka Dodano: 01 VIII 2009 (ponad 11 lat temu)
+36 -4


"Zmierzch - uświadomiłem sobie wtedy - to tylko złudzenie, gdyż słońce jest albo nad horyzontem, albo za nim. A to znaczy, że dzień i noc łączy szczególna więź; nie istnieją bez siebie, ale też nie mogą istnieć równocześnie. Jak by to było - pamiętam, że pomyślałem - być zawsze razem, a mimo to nieustannie osobno? Patrząc wstecz, dostrzegam ironię losu. A ironia polega oczywiście na tym, że teraz już znam odpowiedź. Wiem, co to znaczy być dniem i nocą; zawsze razem i nieustannie osobno."
Dodał: darkeyeslady Dodano: 12 VIII 2009 (ponad 11 lat temu)
+26 -1


"Rozstanie boli tak bardzo dlatego, że nasze dusze stanowią jedno. Może zawsze tak było i może na zawsze tak pozostanie. Może przed tym wcieleniem żyliśmy po tysiąc razy i w każdym życiu siebie odnajdywaliśmy. I może za każdym razem z tego samego powodu nas rozdzielano."
Dodał: Polly Dodano: 03 I 2010 (ponad 11 lat temu)
+23 -4

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Czy waszym zdaniem film odzwierciedla książkę?
Dodano: 09 XI 2011, 18:35:34 (ponad 9 lat temu)
Ja niestety ją nie czytałam ale koleżanka gorąco mi ją poleca, muszę niedługo się za nią zabrać. Czy ktoś wie czy jest już film nakręcony na podstawie tej książki?
Dodano: 28 V 2010, 17:11:16 (ponad 10 lat temu)
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 27 I 2012, 20:36:31 (ponad 8 lat temu)
+2 0
Przeczytałam ją dwa razy i bardzo chętnie przeczytam kolejny raz. Na pewno mi się nie znudzi z wilka chęcią będę do niej wracała, a bardzo często do niektórych fragmentów. W przepiękny sposób opisana miłość dojrzała.
Oceniam książkę na: 6.0
Dodano: 10 V 2013, 23:44:30 (ponad 7 lat temu)
0 0
Troszkę zawiodłam się na autorze. Oczekiwałam czego naprawdę wielkiego i wzruszającego do łez. Do łez się nie wzruszyłam, a romantyzmu tutaj też było nie wiele, momentami powieść była bardzo przewidywalna. Niemniej całość mi się podobała. Kolokwialnie rzeknę: Szału nie ma. Jest OK.
Polecam fanom autora, ale jeśli ktoś szuka czego naprawdę porywającego, wzruszającego i pełnej romantyzmu historii to niech szuka na innej półce.

PS PRZEPRASZAM ZA POPRZEDNI KOMENTARZ, DOTYCZY INNEJ KSIĄŻKI, POMYLIŁO MI SIĘ (
Oceniam książkę na: 4.0
Dodano: 10 V 2013, 23:42:58 (ponad 7 lat temu)
0 0
Książka nie jest przyjemna, ale na pewno ważna i potrzebna. Jak sama autorka pisała: "Gdybym wtedy natrafiła na odpowiednią książkę lub artykuł, gdybym wiedziała, że mam prawo się bronić, pewnie wyzwoliłabym się spod władzy ojca i moje życie wyglądałoby zupełnie inaczej."
Historia Halszki Opfer jest przerażająca i bolesna, ale nie jest pojedynczym przypadkiem i powinno się o tym mówić, czytać i pisać. Może to niczego nie zmieni, a może pozwoli uwolnić się innym dzieciom od tak tragiczne losu.
Mam w domu na półce "Monidło. Życie po Kato-tacie", ale boje się sięgnąć po tą część, mając świadomość, że po przeżyciu takiego dzieciństwa Halszkę Opfer w dorosłym życiu również spotkało ją wiele cierpień, jak zapowiada opis na okładce. Nie mniej bardzo chce ją przeczytać. Myślę, że warto zapoznać się z historią tej osoby.
Oceniam książkę na: 4.0

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 2007
ISBN: 9788373596214
Ocena: 5.18
Liczba głosów: 172
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: belusia
17 III 2009 (ponad 11 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają