Kup książkę [edytuj książkę]

Ostatni elf

Info

tyt. oryg.: L’ultimo elfo
tłum.: Anna Filip
str.: 312

cykl: Ostatni...
tom 1

Opis

Yorsh, ostatni elf na świecie, czuje się zagubiony w opustoszałej, deszczowej krainie. Ludzie niesprawiedliwie obwiniają przedstawicieli jego gatunku o różne nieszczęścia. Wyjątek stanowią Sajra i Monser, którzy przygarniają Yorsha pod swój dach. Mały elf - potrafiący rozniecić ogień siłą myśli, przywracać życie niedużym zwierzętom i rozprzestrzeniać radosne emocje - musi nauczyć się teraz żyć wśród ludzi. Już wkrótce zaś nadejdzie czas, kiedy będzie musiał odnaleźć zaginionego smoka o imieniu Erbrow i wypełnić proroctwo. Przepowiednia mówi bowiem, że to właśnie Yorsh doprowadzi do powstania nowego świata, w którym wszystkie istoty będą żyły ze sobą w zgodzie...

Pełna magii powieść, opowiadająca o najważniejszych sprawach: samotności i odrzuceniu, lęku przed byciem innym i niekochanym, o dorastaniu, nietolerancji i wreszcie o obawie przed końcem, nie tylko świata. Ostatni elf zdobył wiele wyróżnień, w tym Nagrodę Andersena.

fragment
Deszcz padał już od wielu dni. Błoto sięgało mu do kostek. Jeśli nie przestałoby wreszcie padać, to nawet żaby utopiłyby się w tych moczarach, w które zamienił się świat.
Z pewnością zginąłby też on sam, gdyby nie zdołał sobie szybko znaleźć jakiegoś suchego schronienia.
Świat był zimny. Ciepłe miejsce to kiedyś kominek w domu babci. Ale to było dawno temu. Serce małego elfa ścisnęło się z tęsknoty.
Babcia mawiała, że jeśli wystarczająco mocno czegoś pragniesz, twoje marzenie może stać się rzeczywistością. Sama jednak nie potrafiła już marzyć. Pewnego dnia mama odeszła tam, skąd już się nie wraca, i babci nie udało się potem nigdy o niczym zamarzyć. On był na to za mały. A może nie.
Mały elf zamknął na chwilę oczy i zamarzył najmocniej, jak tylko potrafił. Poczuł na skórze ciepło palącego się ognia. Poczuł, że ma ogrzane stopy. Coś do jedzenia.
Z powrotem otworzył oczy. Wydało mu się, że teraz jego stopy są jeszcze bardziej zmarznięte, a jego żołądek jeszcze bardziej pusty. Nie zamarzył wystarczająco mocno.


Opinie

"Zabawna i wzruszająca historia, która wciągnie młodych fanów fantasy." - "Booklist"


"Włoska autorka wywraca ten gatunek powieści do góry nogami." - "Publishers Weekly"


"Pochwała odwiecznej walki najsłabszych przeciw potężnym." - "Il Venerdi di Repubblica"


"De Mari snuje piękną opowieść pełną humoru, horroru, desperacji i marzeń. Autorka wyraźnie kocha słowa i wierzy w ich moc." - "Children's Literature"Z cyklu:

1. Ostatni elf
2. Ostatni smok
3. Ostatni ork

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Kiedy wszystko cię przeraża, potrzebujesz marzeń nawet bardziej niż jedzenia."
Dodał: Brianne Dodano: 06 IX 2009 (ponad 9 lat temu)
+3 0


"Kiedy wszyscy są przeciw tobie, najłatwiejsze wyjście to odpuścić, pozwolić rzeczom, aby same się działy... nie, to nie jest najłatwiejsze wyjście... to jedyne wyjście..."
Dodał: 93asia Dodano: 04 IX 2013 (ponad 5 lat temu)
0 0


"Kiedy wszyscy są przeciw tobie, wystarczy jedna jedyna osoba, która o Ciebie zawalczy, abyś odzyskał swą siłę i chęć walki... Jak tego kogoś zabraknie, zginiesz, a twoi ludzie wraz z tobą..."
Dodał: 93asia Dodano: 04 IX 2013 (ponad 5 lat temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: WAB
Rok wydania: 2008
ISBN: 978-83-7414-406-3
Ocena: 4.5
Liczba głosów: 8
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Brianne
06 IX 2009 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają