Kup książkę [edytuj książkę]

Kiedy kończy się miłość

Wszystko wskazuje na to, że akcja książki dzieje się pod Lublinem (miasto L.), w miasteczku B. (czyżby Biłgoraj?). Dzielni funkcjonariusze milicji mają nie lada orzech do zgryzienia: trzy morderstwa w kilkudniowych odstępach. WUSW w Lublinie prawie całkowicie postawione na nogi.

W grupie prowadzącej sprawę szczególną uwagę przykuwa kapitan Adam Biernacki. Jego romantyczno - filozoficzna dusza zaburzyła moje myślenie o milicji. „To chyba już jeden z ostatnich dni złotej jesieni – zauważył Biernacki. – W takie wieczory za nikim się nie tęskni, słucha się liści, z obłoków się wróży – zacytował fragment poematu autora, którego nazwisko wyleciało mu z pamięci”.

A w innym miejscu: „Dzisiaj wiem, że jest coś jeszcze straszniejszego od śmierci – zamyślił się głęboko. (...) -Co? – zapytał (Kasperek – B.D) zupełnie zbity z tropu. – Życie – odparł Biernacki cicho, jakby z zażenowaniem. –Życie, kolego! – powtórzył już nieco głośniej. – Znasz to: „Życie jest piękniejsze i straszniejsze jeszcze jest, blednie przy nim wszystko, blednie przy nim nawet śmierć!””. Nawiasem mówiąc, tu już pamiętał kogo cytował. Był to Edward Stachura.

Nie dość że romantyczny, to jeszcze odważny. Jego poglądy – jak na owe czasy trochę naiwne: „Wszystko jest u nas tajne albo supertajne. (...). Dzisiaj milicja chroni praw wolności obywateli, strzeże porządku, mienia. I to trzeba ludziom wyraźnie powiedzieć, wyjaśnić zasady działania, żeby zrozumieli, że jesteśmy dla nich, a nie dla władzy”.

Tak czy siak, Biernacki to najciekawsza osobowość książki, choć naiwny jak diabli - do trzykrotnego mordercy bez broni! – To ta odwaga. Cóż, kończy nieciekawie. Ale znajduje odpowiedź na standardowe pytanie: Kto zabił i dlaczego? Okazuje się, że zabił urażony eks-kochanek – to akurat było oczywiste, ale że ten – już mniej. Więcej szczegółów nie ujawniam, bo wszystko będzie jasne.[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie
Rok wydania: 1988
ISBN: -
Ocena: 4.5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: ticket
30 VIII 2009 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają