Kup książkę [edytuj książkę]

Spalona żywcem

Pierwsze na świecie świadectwo ofiary „zbrodni honorowej”.

Souad miała siedemnaście lat i była zakochana. W jej wiosce w Cisjordanii, jak w wielu innych, miłość przedmałżeńska to synonim śmierci. "Zhańbiona" rodzina wyznaczyła szwagra dziewczyny do wykonania wyroku. Zamknięta w sąsiednim pokoju Souad usłyszała werdykt. Następnego dnia robiła właśnie pranie na podwórzu domu. Szwagier zbliżył się do niej i powiedział: "Zajmę się tobą", po czym polał ją benzyną i zapalił zapałkę. Dziewczyna stanęła w ogniu.

W oczach sąsiadów ten mężczyzna był bohaterem, gdyż dokonał „zbrodni honorowej”. Tacy jak on niczym nie ryzykują, rzadko toczy się przeciwko nim śledztwo, jeszcze rzadziej zostają skazani. Na świecie odnotowuje się rocznie ponad pięć tysięcy takich przypadków, a wielu nigdy nie ujawniono.

Potwornie poparzona Squad została cudem uratowana. Zdecydowała się opowiedzieć światu o tym barbarzyństwie mimo grożącego jej niebezpieczeństwa, gdyż wyrok rodziny nigdy nie ulega przedawnieniu.

"Spalona żywcem" jest wstrząsającym świadectwem, ale także wezwaniem. Trzeba w końcu zburzyć milczenie wokół tego tabu i mówić głośno o śmierci tysięcy kobiet. To ofiary prawa mężczyzn.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 22 X 2010, 17:01:20 (ponad 9 lat temu)
0 0
uwielbiam tą książkę! Przeczytałam ją w jeden dzień i byłam w okropnym szoku! Wiedziałam, że kobieta w świecie islamu nie jest nic warta i traktuje się ją okropnie ale historia Souad i ludzi, którzy ją ocalili jest wzruszająca i zarazem wstrząsająca.
Uważam, że każda kobieta powinna przeczytać tą książkę!
Oceniam książkę na: 5.5
Dodano: 13 VIII 2010, 19:40:45 (ponad 10 lat temu)
0 0
Przeczytałam ją kilka lat temu, a wciąż jestem pod wrażeniem. Ciężko wyrzucić z pamięci ten szokujący obraz zwyczajów panujących wśród muzułmanów z Jordanii, gdzie kobieta jest warta mniej niż bydło.
Oceniam książkę na: 5.0
Dodano: 10 VIII 2010, 14:05:01 (ponad 10 lat temu)
0 0
Jeśli nie wszyscy faceci, to uważam, że przynajmniej wszystkie kobiety powinny przeczytać tę książkę. Ja wiedziałam, że wśród wyznawców islamu, szczególnie tych fanatycznych dzieją się złe rzeczy, ale nie przypuszczałam, że aż takie. Ciężko sobie to wyobrazić, że tak można...
Oceniam książkę na: 6.0

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Świat książki
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-247-1683-8
Ocena: 5.16
Liczba głosów: 62
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: vicious
27 VII 2009 (ponad 11 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają