Kup książkę [edytuj książkę]

Czas życia i czas śmierci

Jest to historia niemieckiego żołnierza Ernsta Graebera, który po dwuletniej służbie na froncie wschodnim niespodziewanie dostał trzytygodniowy urlop, chociaż armia niemiecka ponosiła już same straty.
Bohater wraca do swojego rodzinnego miasta z nadzieją, że odetchnie tam od śmierci, okrucieństwa, głodu, zimna i beznadziei a zastaje ruiny domów, społeczeństwo zastraszone i złapane w kleszcze. Z jednej strony grożą im naloty aliantów, a z drugiej prześladuje ich własne państwo i donosiciele.
Krótki pobyt w domu to podział na czas życia i czas śmierci. Z jednej strony uciekł od tragicznej sytuacji żołnierzy niemieckich na wschodzie, z drugiej strony zobaczył upadek, potężnej ojczyzny. Sytuacja była by nie do zniesienia, gdyby nie fakt, że pośród ruin przeżywa miłość swojego życia. Miłość piękną i romantyczną, dla której warto żyć. Wraca jednak na front, gdzie znowu śmierć jest na porządku dziennym.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Jestem smutny, iż zdaje mi się, że jutro umrę, gdy cię opuszczę. Ale potem przychodzi mi na myśl, że tylko wtedy byłbym smutny, gdybym ciebie nie spotkał. Wtedy nie byłbym smutny, lecz odjechałbym znów pusty i obojętny. A kiedy o tym pomyślę, smutek przestaje być smutkiem. To jest czarne szczęście. Odwrotna strona szczęścia."
Dodał: marzyciel Dodano: 25 II 2012 (ponad 6 lat temu)
+1 0


"W nocy człowiek jest tym, czym właściwie być powinien, a nie tym, czym się stał."
Dodał: marzyciel Dodano: 25 II 2012 (ponad 6 lat temu)
0 0


"Cud oczekuje zawsze u skraju rozpaczy."
Dodał: marzyciel Dodano: 25 II 2012 (ponad 6 lat temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 28 II 2012, 09:54:30 (ponad 6 lat temu)
+3 0
Wróciłem do tej książki po wielu, wielu latach i po raz nie wiadomo który. Kilka razy obiecywałem sobie, że to już ostatni raz, że nigdy więcej jej nie przeczytam. Cieszę się, że odkryłem ją na nowo. Najtrudniej przebrnąć jest przez pierwsze strony, przez drastyczne sceny z wojny na froncie wschodnim opisane bardzo realistycznie. Człowiek dostaje mdłości. Później jest o wiele lepiej. Bohater jedzie na urlop i spotyka miłość swojego życia. Miłość, która wszystko opromienia, miłość, dla której warto było się narodzić, miłość, która nie miała szans na to, by się kiedyś wypalić, ponieważ bohater ginie na froncie. Myślę dziś, że chyba lepiej jest zginąć z miłością w sercu, niż żyć długo i patrzeć, jak zamiera miłość, jak się wypala, jak przestaje uskrzydlać, odejmować lat, nadawać życiu sens, jak chodzi w papilotach i przydeptanych kapciach...
Oceniam książkę na: 5.0

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: 1991
ISBN: 83 11 07900 5
Ocena: 5.5
Liczba głosów: 4
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: marzyciel
25 II 2012 (ponad 6 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają