Kup książkę [edytuj książkę]

Arabska pieśń

Nowa książka Abouleli to opowieść o zamożnej, wpływowej sudańskiej rodzinie zmuszonej zmierzyć się z przemianami politycznymi w swoim państwie, a także konsekwencjami pewnego tragicznego wypadku, mogącymi zagrozić budowanemu od pokoleń rodzinnemu imperium.

Lata pięćdziesiąte dwudziestego wieku, Sudan. Dzięki prężnie działającej firmie handlowej prowadzonej przez nieomylnego Mahmuda Beja rodzina Abuzeidów zgromadziła fortunę. Ale kiedy jedyny syn i dziedzic imperium, błyskotliwy, przystojny Nur, ulega tragicznemu wypadkowi, w obliczu niepewnej przyszłości członkowie rodu dzielą się na dwa obozy. Rządy Brytyjczyków dobiegają końca, rośnie napięcie pomiędzy miejscowymi grupami etnicznymi i kraj jest coraz bardziej rozdarty pomiędzy nowoczesnością a tradycją, co odzwierciedla zaostrzający się konflikt pomiędzy dwiema żonami Mahmuda: młodszą i nowoczesną Nabilah oraz starszą Waheebą, zwolenniczką tradycji, zakrywającą głowę i żyjącą za zamkniętymi drzwiami pałacu. Jedynie Nur na nowo może połączyć rodzinę i opowiedzieć nam o swojej kulturze i tradycji w arabskim domu.

Leila Aboulela pokazuje nam dobitnie, co znaczy zachować wiarę w nieznającym przebaczenia świecie. Czy to w sudańskich wioskach, czy to w kosmopolitycznym Kairze, czy wreszcie w wyniszczonej wojną postkolonialnej Wielkiej Brytanii, Arabska pieśń to poruszająca opowieść o stracie, wierze, rozpaczy i pogodzeniu się z losem i innymi, a zarazem jeden z najbardziej udanych i nastrojowych portretów sudańskiego społeczeństwa w okresie odzyskiwania niepodległości.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Niech pan pamięta, że to, co uważamy za tragedię, z perspektywy czasu może okazać się błogosławieństwem albo tarczą chroniącą nas przed jeszcze większym nieszczęściem. Czy tak jednak będzie, nie wiemy. Czasami cierpimy na tym świecie, żeby nie cierpieć na tamtym."
Dodał: katie157 Dodano: 06 IV 2012 (ponad 8 lat temu)
0 0


[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Remi
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-931226-5-3
Ocena: 4
Liczba głosów: 4
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Ariena
02 II 2011 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają