Kup książkę [edytuj książkę]

Człowiek z Wysokiego Zamku

"Człowiek z Wysokiego Zamku" to powieść, w której autor pokazuje nam alternatywną przeszłość, przedstawia nam inny scenariusz drugiej wojny światowej. Jak by to było, gdyby Japonia i Niemcy wygrały wojnę? Okupacja Stanów Zjednoczonych jest tutaj sprawą pierwszorzędną i mogłoby się wydawać, że tylko i wyłącznie o tym traktuje książka. Jednak, jak się dowiedziałam od wspomnianego przyjaciela jeszcze przed przeczytaniem, Dicka nie można przyjmować ot tak po prostu. Pod każdą powłoką zwykłej „bajeczki” tkwi coś więcej. Bardzo wyraźnie przedstawił to w posłowiu tłumacz, Lech Jęczmyk, pisząc, że w dorobku tego pisarza możemy zawsze odnaleźć „obsesyjną potrzebę poznania świata, zajrzenia za kulisy rzeczywistości, ustalenia granic między tym, co obiektywne i subiektywne.” Człowiek z Wysokiego Zamku pokazuje nam trzy światy równoległe: pierwszy to ten, w którym żyją bohaterowie książki. Świat, który dla nich jest najbardziej realny, a więc właśnie ten wspomniany przeze mnie, w którym Stany Zjednoczone znajdują się pod okupacją państw Osi. Drugi to świat książki tytułowego człowieka z wysokiego zamku, pana Abendsena, autora powszechnie znanej, ale jednocześnie zakazanej książki Utyje szarańcza, który pokazuje tok historii alternatywny w stosunku do tego, który w książce jest realny. Jednocześnie zaznaczam, że ta Abendsenowska wizja świata, w której to USA wygrywają wojnę, jest najbardziej zbliżona do prawdziwego końca wojny. Trzeci świat to ten, w którym żyjemy my, czytelnicy. To świat, który znamy.


[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Wszechświat nie wie o moim istnieniu; żyję niewidzialny. Ale cóż w tym złego? Czy nie lepiej, że jest właśnie tak? Kogo bogowie zauważają, tego niszczą. Bądź mały... a unikniesz zawiści wielkich."
Dodał: Kasumi Dodano: 17 IX 2014 (ponad 6 lat temu)
0 0


"Śmierć w każdej chwili, oto jedyna droga, która zawsze stoi przed nami otworem. I wybieramy ją w końcu wbrew sobie. Albo rezygnujemy i wybieramy ją świadomie."
Dodał: Kasumi Dodano: 17 IX 2014 (ponad 6 lat temu)
0 0


"Życie jest krótkie, pomyślał. Sztuka, coś innego niż życie, jest długa, ciągnie się bez końca, jak betonowy robak. Płaska, biała, niewygładzona krokami wzdłuż ani w poprzek."
Dodał: aleandra Dodano: 01 VII 2009 (ponad 11 lat temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Po przeczytaniu tej pozycji mam wrażenie, że "Człowiek z Wysokiego Zamku" to powieść gorzka. To, że ktoś może kogoś posłać do pieca za to tylko, że jest Żydem: gorzkie. To, że Niemcy planują zniszczyć Japonię: gorzkie.
Dodano: 02 VII 2009, 00:54:41 (ponad 11 lat temu)
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 03 XI 2012, 20:22:57 (ponad 8 lat temu)
0 0
Ciężko się to czytało. Nudziło mnie. Ani oryginalny język, ani styl, ani historia nie powala.
Oceniam książkę na: 3.0

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 1999
ISBN: 8371506538
Ocena: 4.94
Liczba głosów: 17
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: kandi
18 VI 2009 (ponad 11 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają