Kup książkę [edytuj książkę]

Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?

tytuł oryginału: Do androids dream of electric sheep?
tłumaczenie: Sławomir Kędzierski
stron: 272

okładka: miękka
wydanie: I

Nota wydawcy:

Przełom wieku XX i XXI. Na wyniszczonej Ziemi pozostały tylko niedobitki populacji ludzkiej. Żywe zwierzę jest cenne niby dzieło sztuki. Policjant Rick Deckard dostaje zadanie zlikwidowania grupy zbuntowanych androidów typu Nexus-6. Ich moduły mózgowe mają dwa tryliony składowych i są w stanie dokonać wyboru spośród dziesięciu milionów możliwości działania. Ale najważniejsze to, że roboty mają również wolę życia i przetrwania...

"Dicka prześladowały przez całe życie dwa pytania: "Co to jest rzeczywistość?" oraz "Co znaczy być prawdziwym człowiekiem?". W powieści "Czy androidy marzą o elektrycznych owcach" pokazał androidy, które wyglądają jak ludzie i ludzi, którzy zachowują się jak maszyny. Człowiek, wierzy Dick, musi być zdolny do miłości i zrozumienia każdej formy życia".
Dorota Malinowska

Koniec noty wydawcy

Książka Philipa K. Dicka jest książką filozoficzną, posiada wiele płaszczyzn. Ja analizowałam ją pod względem technicznym, w sensie, treść, a nie forma książki. Powiem tak: jest to lektura, w której zadaje się pytanie, czy sztuczna inteligencja może istnieć i funkcjonować jak człowiek. Dick tym zagadnieniem nie odkrył Ameryki, nie mniej jednak samo jego przedstawienie powoduje, że książkę czyta się szybko i smakuje stronę za stroną. Polecam serdecznie!

"Blade Runner", nakręcony na podstawie tej książki, uchodzi za najciekawsze dokonanie kina SF ostatnich kilkunastu lat. Powieść różni się od filmu, niesie więcej wątków, inaczej rozkłada akcenty między kwestią policyjną a filozoficzną. Policjant szuka robota między ludźmi. Filozof z przerażeniem znajduje go w sobie.
Maciej Parowski

PS.: Są widocznie dwa tłumaczenia tej pozycji, bo czasem występuje w tytule jako "Czy androidy marzą o elektrycznych owcach", a czasem "Czy androidy śnią o elektrycznych owcach". Ja osobiście zetknęłam się z tym pierwszym.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"W gruncie rzeczy wszystko wokół mnie stało się nienaturalne, a ja przekształciłem się w nienaturalnego samego siebie."
Dodał: Scatebra Dodano: 25 VII 2009 (ponad 11 lat temu)
+2 -1


"Nigdy nie znalazłem żywego, dziko żyjącego zwierzęcia. To musi być wspaniałe wrażenie popatrzeć w dół i zobaczyć coś biegnącego po ziemi. Może coś takiego zdarzy się kiedyś i mnie."
Dodał: Scatebra Dodano: 25 VII 2009 (ponad 11 lat temu)
+1 0


"Kiedy podniósł ropuchę, poczuł, że jest chłodna. W dłoniach Ricka jej ciało wydawało się suche i pomarszczone, niemal zwiotczałe - i tak zimne, jakby żyła w grocie położonej wiele mil pod ziemią, daleko od słońca. Teraz ropucha się poruszyła, słabymi tylnymi łapami usiłowała wyswobodzić się z jego uścisku, instynktownie pragnąc uciec. Bardzo wielka, pomyślał Rick, wyrośnięta i mądra. Na swój sposób zdolna przeżyć nawet wtedy, kiedy nam niezbyt się to udaje. Ciekawe, gdzie znajdzie wodę, aby złożyć skrzek.
A więc to właśnie widzi Mercer, pomyślał, starannie zawiązując kartonowe pudełko, owijając je sznurkiem znowu i znowu. Życie, którego nie możemy już dostrzec, życie starannie ukryte aż po czubek głowy w trupie martwego świata. W każdym okruchu żużlu we wszechświecie Mercer dostrzega zapewne niewidoczne objawy życia. Teraz wiem, pomyślał. I skoro już raz popatrzyłem oczyma Mercera, pewnie nigdy już nie przestanę."
Dodał: Scatebra Dodano: 25 VII 2009 (ponad 11 lat temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka SA
Rok wydania: 1995
ISBN: 8374692316
Ocena: 5.2
Liczba głosów: 25
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Scatebra
02 V 2009 (ponad 11 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają