Kup książkę [edytuj książkę]

Katarynka

Pan Tomasz – z zawodu prawnik – mieszkał w pięknym domu, który potem zamienił w galerię sztuki ze względu na miłość do kobiet. Nie miał jednak do nich szczęścia. Próbował nawiązywać znajomości z różnymi panienkami, lecz po kilku nieudanych próbach zalotnych, postanowił przez całe życie zostać sam.

Prawnik kochał cały świat – przyrodę, różne zjawiska, muzykę... Była jednak rzecz, która wprawiała w gniew uznawanego w świecie sądowym człowieka – katarynka. Nie mógł znieść dźwięku wydawanego przez tę maszynę i nigdy nie życzył sobie, aby jakikolwiek kataryniarz przechodził koło jego domu.

Do posiadłości obok wprowadziły się dwie panie z małą, może ośmioletnią dziewczynką. Po jakimś czasie, pan Tomasz spostrzegł, iż dziewczynka jest niewidoma.

Pewnego dnia, mecenas usłyszał dźwięki katarynki na podwórzu obok. Zbulwersował się, ponieważ musiał rozwiązać pewną poplątaną sprawę odnośnie pracy. Gdy jednak zobaczył, że dziewczynka raduję się na dźwięk katarynki, która była jedyną atrakcją w jej życiu zażyczył sobie, aby kataryniarz codziennie przygrywał tej małej dziewczynce z sąsiedztwa.

[edytuj opis]
Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Myślenie jest, wiedział on, ważną funkcją życiową i nie powinien jej lekceważyć człowiek dbający o zdrowie."
Dodał: Keej Dodano: 19 II 2012 (ponad 12 lat temu)
+7 0


"-Prawda, mamo, że ja widziałam siebie w lustrze?... Nie ma tu lustra?...
Matka podaje jej lusterko.
-Trzeba patrzeć tutaj, o tu, gdzie jest gładkie - mówiła dziewczynka przykładając lustro do twarzy. - Nic nie widzę! - rzekła. - Czy i mama nie widzi mnie w lusterku?
-Widzę cię, moja ptaszyno.
-Jakim sposobem?... - zawołała dziewczynka żałośnie. - Przecie, jeżeli ja nie widzę siebie, to już w lustrze nie powinno być nic...
A tamta, co jest w lustrze, czy ona mnie widzi, czy nie widzi?...
Ale matka rozpłakała się i wybiegła z pokoju."
Dodał: RubyAngel Dodano: 13 IV 2011 (ponad 13 lat temu)
+3 0


"Lecz nawet rozszerzona sfera zmysłów niższych nie mogła kalece zastąpić wzroku. Dziewczynka uczuła brak wrażeń i zaczęła tęsknić. Pozwolono jej chodzić po całym domu i to ją nieco uspokajało. Wydeptała każdy kamień na podwórzu, dotknęła każdej rynny i beczki. Ale największą przyjemność robiły jej- podróże do dwu całkiem odmiennych światów: do piwnicy i na strych.
W piwnicy powietrze było chłodne, ściany wilgotne. Przygłuszony turkot uliczny dolatywał z góry; inne odgłosy niknęły. To była noc dla ociemniałej.
Na strychu zaś, szczególniej w okienku, działo się całkiem inaczej. Tam hałasu było więcej niż w pokoju. Kaleka słyszała turkot wozów z kilku ulic: tu skupiały się krzyki z całego domu.Twarz jej owiewał ciepły wiatr. Słyszała świergot ptaków, szczekanie psów i szelest drzew w sąsiednim ogrodzie. Tu był dla niej dzień..."
Dodał: agunia96 Dodano: 07 VI 2016 (ponad 8 lat temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Według mnie to była bardzo smutna nowelka... nie płakałam, tylko szkoda mi było tej niewidomej dziewczynki. omawiałam katarynkę jako lekturę. :-) Co wy myślicie?
Dodano: 17 V 2010, 15:45:22 (ponad 14 lat temu)
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 05 V 2013, 16:58:20 (ponad 11 lat temu)
0 0
Niezwykle wzruszająca opowieść o Panu Tomaszu i o niewidomej dziewczynce.
Pan Tomasz jest emerytowanym mecenasem, którego bardzo irytują kataryniarze. Płaci swojemu stróżowi, żeby nie wpuszczał na podwórze kataryniarzy. Jednak przychodzi nowy stróż, który nie ma o niczym pojęcia i katarynka gra pod oknem Pana Tomasza, który zobaczył jak niewidoma dziewczynka zaczyna tańczyć i jak wiele radości jej to sprawia. Wtedy kazał katarynce grać, a sam podjął się jej pomóc umawiając ją z okulistami
Oceniam książkę na: 4.0

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Greg
Rok wydania: 2009
ISBN: 83-7327-267-4
Ocena: 4.07
Liczba głosów: 124
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: brzoza9
11 II 2010 (ponad 14 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają