[edytuj autora]

Roger Zelazny

Zdjęcie Roger Zelazny
Urodził się 13 maja 1937 roku w Euclid, w stanie Ohio. Był jedynym dzieckiem Josephine Sweet oraz Josepha Franka Zelazny'ego (Żelaznego), emigranta z Polski (Rypin). Był absolwentem Reserve University w Cleveland i Columbia University w Nowym Yorku. Od roku 1960, przez trzy lata, służył w Gwardii Narodowej w Ohio. Był członkiem załogi pocisku "Nike". W latach 1962-69 pracował w biurach Opieki Społecznej w Cleveland i Baltimore. Był też instruktorem szermierki. Od 1969 utrzymywał się wyłącznie z pisania. Przez ostatnie dwadzieścia lat życia mieszkał w Santa Fe. 14 czerwca 1995 roku zmarł na raka w szpitalu St. Vincent.
Roger Zelazny był jednym z najbardziej wszechstronnych autorów fantastyki. Sprawdził się w każdej odmianie tego gatunku - od klasycznej, przepojonej fascynacją techniką, poprzez fantasy aż po poetycką, dorównującą wybitnym dziełom literatury głównego nurtu. Często w swej twórczości sięgał do religii, mitologii różnych kultur (m.in. hinduskiej, egipskiej, czy Indian Navajo) i psychologii. Jego prace były wielokrotnie nagradzane zarówno przez krytyków, jak i przez czytelników.
Pisał także pod pseudonimem Harrison Denmark.

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Nikt nie kradnie książek oprócz przyjaciół."
Dodał: Kasumi Dodano: 17 IX 2014 (ponad 6 lat temu)
0 0


"Kolejny dzień i wciąż jeszcze żyjemy. Może nawet jesteśmy trochę mądrzejsi. Wystarczająco by pojąć, że wiele jeszcze musimy się dowiedzieć. Ale jest nadzieja."
Dodał: Kasumi Dodano: 17 IX 2014 (ponad 6 lat temu)
0 0


"Rozumiesz, wykluwamy się i dryfujemy po powierzchni zdarzeń. Czasami odnosimy wrażenie, że mamy realny wpływ na wypadki, a to powoduje, że zaczynamy się starać. To poważny błąd, gdyż wtedy budzą się pragnienia i kreują fałszywe ego. Tymczasem powinno wystarczy samo istnienie. Prowadzi to do kolejnych pragnień i starać, i tak wpadasz w pułapkę. (...) Należy się skoncentrować wyłącznie na Absolucie. Nauczyć się ignorować miraże, iluzje i fałszywe poczucie tożsamości, które izoluje jednostkę jako pseudowyspę świadomości."
Dodał: Kasumi Dodano: 17 IX 2014 (ponad 6 lat temu)
0 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Będzie serial!
Dyskusja do książki "Kroniki Amberu. Tom 1"
http://naekranie.pl/aktualnosci/robert-kirkman-zekranizuje-serie-fantasy-kroniki-amberu-rogera-zelaznego-948677 Cieszycie się? Będziecie oglądać?
Dodał: Sanai Dodano: 20 VII 2016, 12:01:01 (ponad 4 lat temu)
Wznowienie okładki
Dyskusja do książki "Kroniki Amberu. Tom 1"
W pierwszym kwartale 2015 roku mają podobno wydać Kroniki Amberu w nowej okładce. Co o niej sądzicie? Według mnie jest ładniejsza i bardziej zachęca do przeczytania książki :)
Dodał: Sanai Dodano: 08 XII 2014, 12:04:21 (ponad 5 lat temu)

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5.43
Liczba głosów: 8

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: Brianne
07 IX 2009 (ponad 11 lat temu)

Statystyki pisarza

44 książek w naszym katalogu
9 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają