[edytuj autora]

Margaret Atwood

Zdjęcie Margaret Atwood
Źródło: wikipedia.org

Margaret Eleanor "Peggy" Atwood (ur. 18 listopada 1939 w Ottawie) - kanadyjska pisarka, poetka i krytyczka literacka, aktywistka społeczna i ekologiczna. Zdobywczyni Nagrody Bookera za rok 2000, laureatka Nagrody Księcia Asturii za rok 2008, wymieniana wśród najpoważniejszych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.
Urodzona w Ottawie jako drugie z trojga dzieci entomologa Carla Edmunda Atwooda i dietetyczki Margaret Dorothy Killiam. W związku z badaniami ojca Atwood spędziła sporą część swego dzieciństwa w lasach północnego Quebecu, później mieszkała także w Sault Ste. Marie i Toronto. Przez długi czas nie ukończyła z tego powodu ani jednego pełnego roku szkolnego. Będąc dzieckiem zaczytywała się w książkach, komiksach i baśniach braci Grimm.
Atwood zaczęła pisać już w wieku 6 lat, a gdy miała lat 16 postanowiła, że swą przyszłość zwiąże z pisarstwem. W 1957 zaczęła studia na Victoria University w ramach Uniwersytetu w Toronto. W 1961 uzyskała tytuł z języka angielskiego (bakałarz), francuskiego i filozofii.
Jesienią 1961, po zdobyciu Medalu im. E.J. Pratt za tomik poezji Double Persephone, wydrukowany własnymi środkami, rozpoczęła studia dyplomowe w Radcliffe College na Uniwersytecie Harvarda (posiadała stypendium im. Woodrowa Wilsona). W 1962 uzyskała tytuł magisterski (Master of Arts); później kontynuowała studia jeszcze przez 2 lata, nie odebrała jednak dyplomu doktorskiego (Ph.D.).
Wykładała na takich uczelniach jak: University of British Columbia (1965), Sir George Williams University w Montrealu (1967-68), University of Alberta (1969-79), York University w Toronto (1971-72) i New York University, gdzie była profesorem angielskiego.
W 1968 Atwood poślubiła Jima Polka, z którym rozwiodła się w 1973. Wkrótce po rozwodzie związała się z powieściopisarzem Graeme'em Gibsonem. Przeprowadzili się do miejscowości Alliston, 90 km na północ od Toronto. W 1976 urodziła się im córka Eleanor Jess Atwood Gibson (Graeme Gibson ma także dwóch synów z pierwszego małżeństwa). W 1980 pisarka powróciła do Toronto.
Obecnie dzieli swój czas pomiędzy Toronto a wyspą Pelee w prowincji Ontario. Wraz z mężem jest członkinią kanadyjskiej Partii Zielonych (Green Party of Canada). Jest wegetarianką, jeździ samochodem na napęd hybrydowy.

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Lepiej nigdy nie znaczy lepiej dla wszystkich - mówi. - Zawsze dla niektórych jest gorzej."
Dodał: zuzu1496 Dodano: 29 X 2017 (ponad 3 lat temu)
+2 0


"Szybko jednak uświadamiam sobie, że mimo wszystko wcale mi nie wstyd.
Poczucie władzy sprawia mi przyjemność; władzy kości nad psem, biernej, ale przecież władzy."
Dodał: Smokoniarka Dodano: 27 XII 2017 (ponad 2 lat temu)
+1 0


"Chwila zdrady jest najgorsza, chwila, w której ponad wszelką wątpliwość wiesz, że zostałeś zdradzony, że jakaś druga ludzka istota życzy ci aż tak źle.
To jakby człowiek siedział w windzie, którą ktoś odciął na górze. Spadasz, spadasz i nie wiesz, kiedy uderzysz o ziemię."
Dodał: Smokoniarka Dodano: 27 XII 2017 (ponad 2 lat temu)
+1 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 6
Liczba głosów: 1

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: kulturalnie
09 III 2009 (ponad 11 lat temu)

Statystyki pisarza

24 książek w naszym katalogu
2 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają