[edytuj autora]

Marcin Świetlicki

Zdjęcie Marcin Świetlicki
Marcin Świetlicki, urodzony 24 grudnia 1961 w Lublinie. Polski poeta, powieściopisarz, dziennikarz, wokalista zespołu Świetliki oraz Czarne Ciasteczka. Współpracował także z wieloma innymi artystami, między innymi z Bogusławem Lindą, czy Cezarym Ostrowskim.
Uczęszczał do III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Odbył służbę wojskową w latach 1984 - 1986. Mieszka w Krakowie.

Debiutował książką Zimne kraje, wydaną w 1992 roku przez fundację brulionu, choć jeszcze przed debiutem został dostrzeżony przez krytyków i uznany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. pokolenia brulionu.

W 1992 roku wspólnie z muzykami krakowskiego zespołu Trupa Wertera Utrata założył grupę Świetliki, wykonującą jego teksty w oprawie rockowej. Marcin Świetlicki występuje jako wokalista Świetlików, posługując się charakterystyczną manierą melorecytacji.

Marcin Świetlicki znany jest także ze współpracy z wieloma muzykami alternatywnymi, takimi jak Robert Brylewski i Cezary Ostrowski i yassowymi, jak Mikołaj Trzaska.

Do 2004 roku pracował zawodowo jako korektor w redakcji Tygodnika Powszechnego w Krakowie. Przez pewien czas prowadził program TV Pegaz w duecie z Grzegorzem Dyduchem. Wystąpił jako aktor w spektaklu TVP Małżowina (1998) oraz w filmie Anioł w Krakowie (2002).

Był laureatem wielu nagród literackich, między innymi nagrody im. Georga Trakla, nagrody Kościelskich, Grand Prix w konkursie czasopisma brulion, nagrody im. ks. Jana Twardowskiego, Paszportu Polityki (przyjęcia którego odmówił).

Kilkakrotnie nominowany do nagrody Nike, w listopadzie 2006 za książkę Muzyka środka otrzymał nagrodę Krakowska Książka Miesiąca.

13 czerwca 2009 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia, w kategorii proza, za kryminał "Jedenaście". Podczas odbierania lauru powiedział:
„Chciałem pogratulować Kapitule. I mojemu wydawnictwu, że sobie takiego fajnego autora znalazło.”

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"WIERSZ NAPISANY RAZEM
Z TOMASZEM MAJERANEM

Dobry poeta
to martwy poeta.
Niech żyje Majeran!"
Dodał: kamilka257 Dodano: 12 VII 2013 (ponad 7 lat temu)
+1 0


"PRZYSZŁOŚĆ
A przyszłość była,
lecz wiele lat temu.
Z teraźniejszością teraz
także nie wyszło.
A to, czego się bałem,
właśnie w drzwiach stanęło.
– Przyszłoś?"
Dodał: kamilka257 Dodano: 12 VII 2013 (ponad 7 lat temu)
0 0


"OTO POINTA
Nie chcę się rozpisywać.
Wakacje spędzam
jak płód."
Dodał: kamilka257 Dodano: 12 VII 2013 (ponad 7 lat temu)
0 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 6
Liczba głosów: 3

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: ViconiaDeVir
30 VII 2009 (ponad 11 lat temu)

Statystyki pisarza

17 książek w naszym katalogu
3 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają