[edytuj autora]

Julian Tuwim

Zdjęcie Julian Tuwim

Opis

Julian Tuwim (ur. 13 września 1894 w Łodzi, zm. 27 grudnia 1953 w Zakopanem) – polski poeta, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek, żydowskiego pochodzenia, jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Współzałożyciel kabaretu „Pikador” oraz grupy poetyckiej „Skamander”. Bliski współpracownik tygodnika Wiadomości Literackie. Tłumacz poezji rosyjskiej, francuskiej, niemieckiej oraz łaciny. Brat polskiej literatki i tłumaczki Ireny Tuwim, kuzyn aktora kabaretowego i piosenkarza Kazimierza "Lopka" Krukowskiego. Podpisywał się ponad czterdziestoma pseudonimami m.in. Oldlen, Tuvim, Schyzio Frenik, Wim, Roch Pekiński.

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Znane pismo żydowsko–angielskie Times (odwrotnie czyta się Semit) bardzo często
wspomina o polskich butach z cholewami („Polish shoe”). Wiadomo. Chlewy i cholewy, że niby cała Polska chodzi tylko w długich butach. Wyraźna robota hitlerowsko–żydowskich masonów i bolszewików."
Dodał: kamilka257 Dodano: 11 VI 2013 (ponad 7 lat temu)
0 0


"DO SPRZEDANIA
PODRĘCZNIKI
czyli pośledniejszy gatunek ręczników. W hierarchii przedmiotów znajdują się one pod ręcznikami, ale mogą je nieźle zastąpić."
Dodał: kamilka257 Dodano: 11 VI 2013 (ponad 7 lat temu)
0 0


"Sędzia po wysłuchaniu stron „skazał”: „na dwa miesiące aresztu”. Nie od rzeczy będzie tu zwrócić uwagę rodziców miejskich na język rosyjski panujący jeszcze do dziś dnia w sądach."
Dodał: kamilka257 Dodano: 11 VI 2013 (ponad 7 lat temu)
0 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

łażąc po księgarniach od niechcenia przeglądam książki. nie mogę się zdecydować, denerwuję się i spinam, aż tu nagle... puf! "Lokomotywa"! musiałam ją kupić. książka mojego dzieciństwa - myślę z dumą. czy wasze uczucia również są tak ciepłe, kied...
Dodał: Callice Dodano: 26 II 2010, 22:27:43 (ponad 10 lat temu)

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5.35
Liczba głosów: 7

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: ticket
15 XII 2009 (ponad 11 lat temu)

Statystyki pisarza

59 książek w naszym katalogu
10 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają