[edytuj autora]

Joanne Kathleen Rowling

Zdjęcie Joanne Kathleen Rowling

Opis

Joanne Murray, z domu Rowling (ur. 31 lipca 1965 w Chipping Sodbury) - angielska pisarka tworząca pod pseudonimem J. K. Rowling], autorka serii Harry Potter.

Przed publikacją Harry'ego Pottera i Kamienia Filozoficznego jej wydawca, Bloomsbury, w obawie przed odstraszeniem potencjalnych czytelników damskim imieniem na okładce, zasugerował, aby podpisać książkę inicjałami, dodając drugie imię. Rowling wybrała imię swojej babci, Kathleen, chociaż sama nigdy go nie nosiła. Obecnie nazywa się Joanne Murray, po mężu. Sama o sobie mówi Jo i dodaje, że w dzieciństwie pełnym imieniem zwracali się do niej tylko ci, którzy byli na nią źli.

J. K. Rowling napisała dwa utwory (żaden z nich nie został wydany), zanim postanowiła stworzyć przygody Harry'ego Pottera. Na pomysł ten wpadła podczas czterogodzinnej jazdy pociągiem. Jak sama mówi, zanim osiągnęła cel swojej podróży, miała już gotowe postaci oraz znaczną część fabuły książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Książkę skończyła pisać w Edynburgu po tym, jak rozpadło się jej małżeństwo z portugalskim dziennikarzem Jorge Arantesem.

Seria o Harrym Potterze przyniosła jej duże zyski, wskutek czego stała się jedną z najbardziej majętnych osób w kraju. Wielkość jej majątku w 2008 roku oszacowano na 740 mln funtów, czyli ok. 1,5 mld dolarów.

Wśród wielu nagród, którymi pisarka została uhonorowana, jest także międzynarodowe odznaczenie – Order Uśmiechu – przyznane przez polskich młodych czytelników w 2004.

Po premierze 7 tomu J. K. Rowling oznajmiła w wywiadzie, że ma zamiar napisać coś na kształt Historii Hogwartu, czyli wielką Encyklopedię Harry'ego Pottera.

Autorka bestsellerowych przygód o młodym czarodzieju aktualnie jest w trakcie pisania dwóch różnych książek niezwiązanych z Harrym Potterem, ale nie obiecuje, że którąkolwiek opublikuje. Jedna z powieści jest dla dzieci, druga zaś jest powieścią kryminalną dla dorosłych. Brytyjska pisarka studiowała grecką i rzymską mitologię i ma zamiar napisać na nowo i we własny sposób historię mitologicznego, greckiego bohatera Orfeusza.

Joanne Rowling jest żoną Neila Murraya, z którym pobrała się 26 grudnia 2001 roku. Ma córkę z poprzedniego małżeństwa, Jessicę. Oprócz tego ma jeszcze dwójkę dzieci, syna Davida i córkę Mackenzie.

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Nie żałuj umarłych, Harry, żałuj żywych, a przede wszystkim tych, którzy żyją bez miłości."
Dodał: asia18km Dodano: 23 VI 2011 (ponad 10 lat temu)
+21 -13


"Prawda to cudowna i straszliwa rzecz, więc trzeba się z nią obchodzić ostrożnie."
Dodał: rockaga Dodano: 02 XI 2009 (ponad 11 lat temu)
+39 -33


"Albusie Severusie – (...) – nosisz imiona po dwóch dyrektorach Hogwartu. Jeden z nich był Ślizgonem i prawdopodobnie najdzielniejszym człowiekiem jakiego znałem."
Dodał: kamelia Dodano: 04 XI 2010 (ponad 10 lat temu)
+16 -11

Najnowsze dyskusje do książek autora

Ja widziałam film dwa razy,i za każdym się popłakałam w tych samych miejscach:na wspomnieniach Snape'a i jak Harry spytał Syriusza,czy umieranie boli.A jakie są Wasze wrażenia ??
Dodał: kluczviolinovy Dodano: 03 VIII 2011, 19:45:12 (ponad 10 lat temu)
Książka jest świetna! Film też naprawdę dobry.Jest fajnie zmontowany i efekty specjalne są oszałamiające(:
Dodał: dusia7589 Dodano: 26 III 2011, 20:20:39 (ponad 10 lat temu)
Gdy wzięłam Baśnie Barda Beedle'a do rąk nie mogłam się oderwać od czytania. Najbardziej podobały mi się: Opowieść o trzech braciach i Włochate serce czarodzieja. Uważam, że fajnym pomysłem też było to, że dodano notatki od Dumbledore'a.
Dodał: mademoiselle Dodano: 10 II 2011, 17:03:54 (ponad 10 lat temu)

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5.45
Liczba głosów: 136

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: Artur
15 II 2009 (ponad 12 lat temu)

Statystyki pisarza

16 książek w naszym katalogu
171 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają