[edytuj autora]

Joanna Chmielewska

Zdjęcie Joanna Chmielewska
właśc. Irena Kühn (ur. 2 kwietnia 1932 w Warszawie, zm. 7 października 2013 tamże) – autorka powieści sensacyjnych, kryminalnych, komedii obyczajowych, a także książek dla dzieci i młodzieży.

Ukończyła Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej, z zawodu inżynier architekt. Pracowała m.in. w Samodzielnej Pracowni Architektoniczno-Budowlanej "Blok", w Energoprojekcie, w Biurze Projektów "Stolica". Pracowała przy budowie Domu Chłopa.

Debiutowała w 1958 na łamach czasopisma "Kultura i Życie" jako prozaik. Przez pewien czas pisała w Kulturze i Sztuce na tematy związane z architekturą wnętrz. W 1964 miał miejsce debiut książkowy – wydała sensacyjną powieść Klin. Od 1970 r. zajmuje się wyłącznie twórczością literacką. Łączny nakład jej powieści w Polsce przekroczył 6 mln egzemplarzy, a w Rosji - gdzie uważana jest za najpoczytniejszą pisarkę zagraniczną - 8 mln. Jej książki tłumaczono na języki obce 107 razy.

Jest rozwódką, ma dwóch synów: Jerzego (ur. 1951) i Roberta (ur. 1956).

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Adam w Raju zeżarł jabłko, które mu Ewa podetknęła. Z czego wynika, że każdy mężczyzna zeżre wszystko, co podetknie mu podstępna, kochająca, kobieca dłoń."
Dodał: ViconiaDeVir Dodano: 30 IX 2009 (ponad 10 lat temu)
+16 0


"Sądząc z jego wyrazu twarzy pomidor mu bardzo nie smakował. Zjadł połowę, drugą obejrzał z wyraźnym obrzydzeniem, zawahał się, wreszcie wyrzucił ją do kosza na śmieci i zajrzawszy za nią, starannie posolił."
Dodał: dona Dodano: 15 VII 2011 (ponad 9 lat temu)
+10 0


"W momencie, kiedy spytałam, czy to mój syn pogryzł pańskiego psa, doszłam do wniosku, że dostałam kołowacizny i powinnam iść spać."
Dodał: dona Dodano: 17 III 2011 (ponad 9 lat temu)
+10 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Ostatnio napotkałam w pobliskiej bibliotece dość spory zbiorek książek pani Chmielewskiej.Losowo wzięłam jedną z nich na "spróbowanie" :] Było to właśnie"Wszystko Czerwone".Książką byłam mile zaskoczona.Czytało mi się przyjemnie.Mogę ją szczerze wszy...
Dodał: Mokka Dodano: 04 VI 2010, 14:10:05 (ponad 10 lat temu)

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5.20
Liczba głosów: 34

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: Kasiag
04 II 2009 (ponad 11 lat temu)

Statystyki pisarza

71 książek w naszym katalogu
35 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają