[edytuj autora]

Jack Ketchum

Zdjęcie Jack Ketchum
Jack Ketchum jest postacią wyjątkową. Zanim pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku chwycił za pióro, imał się różnych zajęć. Był m.in. aktorem, piosenkarzem, sprzedawcą, agentem literackim, nauczycielem. Jednak największą sławę przyniosły mu jego książki, bezkompromisowe w formie i treści. Choć w wielu kręgach jest autorem legendarnym to jeszcze nigdy nie był wydany w Polsce. Może dlatego, że jest jednym z najbardziej bezkompromisowych twórców współczesnej literatury. Wyznacznikiem jego drogi literackiej i wyrazem twórczej bezkompromisowości może być jego kultowy już debiut Off Season. Po przesłaniu książki do wydawcy ten złapał się za głowę i kategorycznie stwierdził, że książka jest zbyt brutalna i krwawa, aby ją widać w tej formie. Aby zatem urzeczywistnić marzenia o literackim debiucie Jack Ketchum musiał zdobyć się na kompromis i wyciąć co bardziej krwawe fragmenty. Mimo tych cięć książka i tak wywołała szok wśród wielu czytelników i spotkała się z protestami wszelkiej maści moralistów, oskarżających autora o szerzenie przemocy i pornografii. I ten szok trwa do dzisiaj. Od tego momentu autor wydał kilkanaście powieści, kilkukrotnie otrzymał nagrodę Brama Stokera, najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla twórców grozy. Jego powieści są jednymi z najchętniej przenoszonych na taśmę filmową. Sfilmowane już zostały takie tytuły Ketchuma jak The Girl Next Door, The Lost, Red, czy Offspring. Najsłynniejszą powieścią Jacka Ketchuma jest The Girl Next Door, czyli Dziewczyna z sąsiedztwa, legendarna już opowieść o szaleństwie rodzącym się w ludzkim umyśle i o tym jak szaleństwo zaraża wszystkich wokół, jak infekuje niewinne umysły i prowadzi do eskalacji cierpienia, bólu i nienawiści. Kanwą tej powieści są autentyczne wydarzenia mające miejsce w Stanach Zjednoczonych w latach 60. XX wieku, tzw. sprawa Sylvii Likens, która jest uznawana za jedną z najbardziej okrutnych zbrodni w historii. Ale ta zbrodnia stała się dla Ketchuma tylko pretekstem do napisania wstrząsającej a zarazem fascynującej opowieści o złu, siedzącym w człowieku.
[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Dzieci były stworzone do tego, by znosić upokorzenie lub od niego uciec. Biegłeś do swojego pokoju, trzaskałeś drzwiami, krzyczałeś i płakałeś. Nie jadłeś kolacji. Wyolbrzymiałeś, celowo psułeś zabawki. Byłeś ponury, cichy i nie przejmowałeś się szkołą. I to była jedyna broń w twoim arsenale"
Dodał: xkalaaa96x Dodano: 06 X 2012 (ponad 7 lat temu)
0 0


"Kiedy masz dwanaście lat, małe dzieci są dla ciebie po prostu małymi dziećmi i tyle"
Dodał: xkalaaa96x Dodano: 06 X 2012 (ponad 7 lat temu)
0 0


"„Moi rodzice kochali mnie o wiele bardziej, niż czasem na to zasługiwałem...”"
Dodał: Zaaraza Dodano: 12 VIII 2012 (ponad 8 lat temu)
0 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Film czy książka bardziej przeraża? Na pewno najbardziej przeraża rzeczywistość (film na podstawie książki, książka na faktach). Nie czytałam jeszcze tej pozycji, chociaż już od dwóch lat noszę się z takim zamiarem. Film natomiast widziałam i jeden ...
Dodał: ruda251252 Dodano: 29 III 2011, 16:30:21 (ponad 9 lat temu)

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5.57
Liczba głosów: 7

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: dona
22 XI 2009 (ponad 10 lat temu)

Statystyki pisarza

13 książek w naszym katalogu
6 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają