[edytuj autora]

Bernard Cornwell

Zdjęcie Bernard Cornwell
Bernard Cornwell (ur. 23 stycznia 1944) – angielski pisarz, autor thrillerów i powieści historycznych, mieszkający na stałe w USA.

Urodzony w Londynie w 1944 roku, matka była Angielką, zaś ojciec kanadyjskim lotnikiem. W dziecińskie został adoptowany przez angielską rodzinę. Karierę zaczynał jako dziennikarz BBC. Zakochał się w Amerykance i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Nie uzyskawszy pozwolenia na pracę, zajął się pisaniem – tylko to zajęcie nie wymagało posiadania zielonej karty.

Najbardziej znanym cyklem powieści Bernarda Cornwella są przygody angielskiego żołnierza Richarda Sharpe'a, rozgrywające się w czasach napoleońskich. Ukazało się dotąd 21 powieści oraz 2 zbiory opowiadań wydanych w ponad 10 milionach egzemplarzy. Pomysł na Sharpe'a zrodził się w zimie 1980 roku. Początkowo autor zakładał, że napisze dziesięć lub jedenaście książek, jednak czytelnicy skłonili go do kontynuacji serii.

Najpierw powstały powieści opisujące przygody bohatera w Europie (różne kampanie europejskie odbywające się na przestrzeni 12 lat). Następnie Cornwell opisał wcześniejsze dzieje Sharpe'a w Indiach. W latach 90. XX wieku telewizja BBC wyprodukowała serię 15 filmów na podstawie tych powieści, którą pokazano w wielu krajach, w tym Polsce. Odtwórcą roli Sharpe'a został znany z roli Boromira w "Władcy Pierścieni", Sean Bean. Telewizja BBC planuje już wkrótce nakręcenie nowych odcinków.

Cornwell z reguły osadza Sharpe'a w centrum ważnych i przełomowych wydarzeń związanych z wojnami napoleońskimi. Autor trzyma się zasady, że wszędzie tam gdzie był książę Wellington (dowódca spod Waterloo) pojawia się bohater książek. Na końcu każdego tomu przygód znajduje się notę informacyjna, oddzielająca tło historyczne od wydarzeń fikcyjnych.

Warto dodać, że Richard Sharpe jest człowiekiem z krwi i kości – nie gardzi zarobkiem na boku, pomaga przyjaciołom, płeć przeciwna nie jest mu obojętna, co ma przemożny wpływ na jego losy. Mimo niskiego urodzenia, pnie się do góry dzięki własnym talentom i sprytowi.

Cornwell uchodzi za mistrza militarnych opisów i fani historycznych batalii na pewno będą nimi zauroczeni. Warto podkreślić, że są to książki dla wszystkich, którzy lubią przygody w oprawie historycznej. Nie jest wymagane trzymanie się chronologii, każdy tom to oddzielna przygoda.

W Polsce wydano dotychczas tylko kilka książek Bernarda Cornwella. Był cykl arturiański i kilka książek o tematyce marynistycznej. Seria wydawnicza "Kampanie Richarda Sharpa" jest pierwszą próbą przeniesienia tej niezwykle popularnej serii do Polski.

Bernard Cornwell zachęcony sukcesem przygód Sharpa stworzył jeszcze inne cykle powieści historycznych. Oparty na historii Sasów walczących z Wikingami w IX wieku jest czteroksiąg przygód Uthera. Ostatnia część tego cyklu znalazła się w 2008 roku w pierwszej dziesiątce bestsellerów New York Times w USA. Z kolei trylogia o poszukiwaniu świętego Graala, rozgrywająca się w czasie wojny stuletniej opowiada historię angielskiego łucznika. Bierze udział w wojnie Francji z Anglią, m.in. w trakcie słynnej bitwy pod Crécy w 1346 roku.

Dzięki udanemu mariażowi historii i fikcji Bernard Cornwell stał się w krajach anglosaskich jednym z najpoczytniejszych autorów powieści historycznych.

W dowód uznania dla jego twórczości królowa Elżbieta II z okazji swych 80. urodzin w czerwcu 2006 r.nadała Bernardowi Cornwellowi Order Imperium Brytyjskiego.

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Dzisiaj, gdy na stare lata spisuję w klasztorze na wzgórzach Powys swoje wspomnienia, zamykam czasem oczy i widzę Nimue. Nie taką, jaką się stała, lecz jaką była wtedy: pełną ognia, energiczną, pewną siebie. Wiem, że odnalazłem Chrystusa i dzięki Jego łasce zdobyłem cały świat, ale tego, co utraciłem, co utracił każdy z nas, nie da się już odzyskać. Postradaliśmy wszystko."
Dodał: Rivienna Dodano: 06 XI 2011 (ponad 9 lat temu)
+1 0


"To była piekielna podróż."
Dodał: Goyathlay Dodano: 30 III 2014 (ponad 7 lat temu)
0 0


"Zamordowałem dwóch ludzi. Zrobiłem to z zimną krwią, wcześniej wszystko zaplanowawszy i uczyniłem to dla swojej wyłącznie korzyści."
Dodał: Goyathlay Dodano: 30 III 2014 (ponad 7 lat temu)
0 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: -
Liczba głosów: -

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: dziama
11 IV 2010 (ponad 11 lat temu)

Statystyki pisarza

22 książek w naszym katalogu
0 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają