FAQ - odpowiedzi na pytania

1. Jak mogę zdobyć punkty aktywności?
Punkty otrzymują zalogowani użytkownicy za następujące czynności:
- dodanie nowej książki = 1pkt
- ocena książki = 1pkt
- dodanie tagu = 1pkt
- edycja tagów = 1pkt
- edycja informacji (wydawca, rok, isbn) o książce = 2pkt
- edycja/dodanie opisu książki = 4pkt
- edycja okładki książki = 1pkt
- edycja autorów książki = 2pkt
- edycja tytułu oraz podkategorii książki = 1pkt
- dodanie cytatu do książki = 2pkt
- dodanie filmu do książki = 2pkt
- dodanie linku do streszczenia książki = 1pkt
- dodanie recenzji do książki = 10pkt
- dodanie bohatera do książki = 1pkt
- dodanie opisu do bohatera książki = 2pkt

- dodanie nowego autora = 1pkt
- edycja/dodanie opisu biografii autora = 4pkt
- ocena autora = 1pkt
- dodanie zdjęcia autora = 2pkt

- zaproszenie nowego użytkownika do serwisu = 20pkt


1a. Jak mogę zdobyć za darmo konto VIP?
Konto VIP można zdobyć za aktywność na portalu:
- za dodanie tematu dyskusji do książki dostajesz VIP na 2 dni
- za dodanie posta do dyskusji o książkach VIP przedłuża się o 1 dzień
- za utworzenie nowego wątku na grupach dyskusyjnych VIP na 2 dni
- za dodanie posta w jakimś wątku grup dyskusyjnych 1 dzień VIPa
- za polecenie 3 użytkowników otrzymujesz konto VIP aż na 90 dni!
- za dodanie wypracowania VIP na 5 dni
- za to, że ktoś oceni Twoje wypracowanie otrzymujesz:
     VIP na 3 dni gdy ocena to conajmniej 5.5
     VIP na 2 dni gdy ocena to conajmniej 5.0
     VIP na 1 dzień gdy ocena to conajmniej 4.0


2. Czym są plusy/minusy?
Plusy są to punkty przydzielane przez innych użytkowników. Możesz je otrzymać od innego użytkownika jeśli uzna, że dodałeś wartościowe informacje do jakiejś książki. Ty także możesz przydzielać innym plusy. Danemu użytkownikowi możesz przydzielić jednego plusa lub minusa na dobę.


2a. Nie wszystkie plusy są zliczane na moim profilu.
Na Twoim profilu widoczne są plusy przydzielone przez innych użytkowników. Inni użytkownicy mogą przydzielić Ci plusa lub minusa klikając ikonki obok Twojego loginu. Do plusów nie są wliczane głosy oddawane przy pomocy ikonek np. na Twoje recenzje ponieważ plusy i głosy to są dwie różne rzeczy.


3. Czym różną się plusy od punktów aktywności?
Plusy są to punkty przydzielane przez użytkowników innym użytkownikom. Natomiast punkty aktywności otrzymujesz za wykonanie różnych czynności w portalu.


3a. Po co są punkty aktywności i plusy od użytkowników?
Punkty to wskaźnik aktywności użytkownika w portalu. Otrzymuje się je za dodanie różnych rzeczy do książek, autorów itd. Dzięki temu wiemy jak bardzo użytkownik udziela się. Natomiast plusy to wskaźnik pozwalający określić wartościowość materiałów dodawanych przez danego użytkownika. To właśnie inni użytkownicy przyznają plusy/minusy za dodane materiały przez konkretnego użytkownika. Jeśli ktoś dodaje bezwartościowe treści, spam itp to może otrzymać minusy. Jeśli różnica plusów/minusów wynosi -3 to dany użytkownik ma zablokowaną możliwość dodawania materiałów do strony.


3b. Czym są punkty rangi (pkty rangi)?
Punkty rangi określają Twoją pozycję w rankingu użytkowników. Im więcej punktów rangi tym wyższa pozycja na liście. Punkty rangi oblicza się w następujący sposób:

punkty rangi = (plusy + 1) * punkty aktywności

A więc aby być wysoko w rankingu nie wystarczy tylko uzbieranie dużej liczby punktów aktywności np. za dodawanie książek, ocenianie ich itp. Liczy się również to czy ktoś dał nam plusy. Im więcej osób uzna naszą pracę za wartościową dając nam plusa tym bardziej przemnażają się nam punkty aktywności zwiększając tym samym punkty rangi.


4. Co oznacza komunikat "Masz za dużo minusów"?
Każdy użytkownik zbiera oprócz punktów aktywności tak zwane plusy. Są one przydzielane przez innych użytkowników za treści dodawane przez Ciebie. Jeśli dodajesz bezwartościowe informację do książek lub dopuścisz się wandalizmu możesz otrzymać od innych użytkowników minusy. Jeśli nazbierasz 3 minusów zostanie wyłączona opcja edycji książek dla Twojego konta. Jeżeli uważasz, że nie słusznie otrzymałeś minusy skontaktuj się z administracją portalu.
5. Jak dodać wtyczkę wyszukiwarki książek do przeglądarki internetowej?
Wtyczkę webook.pl obsługują następujące przeglądarki:

Firefox – w prawym górnym rogu przeglądarki obok pola wyszukiwania pojawia się podświetlona na niebiesko strzałka, kliknij na nią by rozwinąć listę wyszukiwarek. Zobaczysz tam opcje Dodaj "webook.pl" Kliknij na nią aby dodać naszą wyszukiwarkę książek.

Internet Explorer 7 – w prawym górnym rogu kliknij na podświetloną strzałkę, następnie wybierz opcje Dodaj dostawców wyszukiwania i wybierz webook.pl


6. Czy jeśli dodam książkę do ulubionych to pojawi się na liście przeczytanych książek?
Tak. System segreguje książki w taki sposób, że książki ulubione są zaliczane do przeczytanych. Natomiast książki, które oznaczysz jako do przeczytania nie będą mogły być jednocześnie w kolekcji ulubionych. W momencie oznaczenia takiej książki jako przeczytana lub ulubiona zostanie automatycznie usunięta z listy do przeczytania.


7. Czy mogę usunąć książkę z moich kolekcji ulubionych, przeczytanych, planowanych?
Po wybraniu na swoim profilu danej kolekcji należy odnaleźć książkę, którą chcemy usunąć, a następnie kliknąć w jej tytuł. Po przejściu na podstronę książki należy kliknąć opcje usuń.


8. Jak mogę dodać nową książkę do portalu?
Wejdź do wyszukiwarki książek i sprawdź czy dana książka już istnieje w bazie. Jeśli jej nie będzie system zasugeruje Ci dodanie jej do bazy.


9. Jak mogę dodać nowego autora/pisarza do portalu?
Wpierw dodaj jakąś książkę autora/pisarza do bazy (patrz punkt wyżej) a następnie uzupełnij na podstronie książki informację kto jest jej autorem. Po zapisaniu tej informacji pojawi się pod tytułem książki nazwisko autora którego dodałeś. Kliknij na ten link by przejść do podstrony autora. Jeżeli autor nie był wcześniej dodany do bazy to pojawi się formularz umożliwiający Ci dodanie go.
10. Czy mogę usunąć danego znajomego / przyjaciela z listy?
Na stronie własnego profilu wybierz i kliknij na profil swojego znajomego. Po przejściu na jego podstronę na zakładce "Kontakt z użytkownikiem" pojawi się opcja usuń przyjaciela.


11. Jak usunąć swoje konto?
Jeżeli chcesz usunąć swoje konto przejdź tutaj. Twój publiczny profil będzie niedostępny natomiast wszystkie twoje komentarze oraz treści edycji książek zostaną zachowane. Nie możemy ich usunąć ponieważ naruszyłoby to relacje w bazie danych. Jeśli będziesz chciał kiedyś przywrócić swoje konto będziemy mogli je ponownie odblokować.


12. Dlaczego nie mogę się zalogować?
Jeżeli logujesz się przez przeglądarkę Opera możesz mieć trudności z zalogowaniem. Upewnij się, że masz zaznaczoną opcje "zapamiętaj mnie" i dopiero wtedy kliknij na "zaloguj". W przypadku gdy ta opcja będzie odznaczona nie uda Ci się zalogować przez Operę. Dziwny kaprys Opery, a może coś innego :/


13. Dlaczego po zmianie avatara ciągle wyświetla się stary?
Jeśli po wgraniu nowego avatara widzisz ciągle na stronie obok swojego nicka stary avatar to należy odświeżyć stronę poprzez kliknięcie klawisza F5. Widzisz stary avatar ponieważ przeglądarka zapamiętuje obrazki w pamięci podręcznej i może automatycznie ładować stary avatar zamiast nowego. Odświeżenie strony spowoduje załadowanie na nowo obrazków i Twojego avatara.


FAQ - co to jest?

FAQ (ang. Frequently Asked Questions) - to zbiory "często zadawanych pytań" i odpowiedzi na nie, tworzone głównie po to, aby uwolnić się od ciągłego odpowiadania na stale powtarzające się (dla odpowiadającego) pytania.
[termin na podstawie wikipedia.org]