Kup książkę [edytuj książkę]

Piersi i jajeczka

„Piersi i jajeczka” to realistyczny obraz współczesnej kobiecości, autorstwa gwiazdy literatury japońskiej.

Trzydziestoletnia Natsuko mieszka w biednej tokijskiej dzielnicy. Pewnego upalnego dnia gości w swoim niewielkim mieszkaniu starszą siostrę Makiko i jej nastoletnią córkę Midoriko. Każda z kobiet mierzy się ze swoimi problemami, pragnieniami i lękami.

„Piersi i jajeczka” to studium kobiecych rozterek na przykładzie historii tych trzech kobiet. Makiko nie potrafi zaakceptować swojego starzejącego się ciała. Do Tokio przyjechała w poszukiwaniu kliniki, w której chciałaby poddać się operacji powiększenia piersi. Midoriko, która towarzyszy matce w podróży, czuje się przytłoczona zmianami związanymi z dojrzewaniem, a najbardziej tym, że jej ciało produkuje jajeczka, które predestynują ją do rodzenia dzieci. Ma wrażenie, że to przez nią matka nie jest w stanie zaakceptować własnego ciała... Prowadzi dziennik, w którym zapisuje swoje gniewne myśli dotyczące ról narzucanych kobietom przez społeczeństwo.

Historię narratorki „Piersi i jajeczek”, Natsuko, poznajemy dokładniej w drugiej części powieści, osiem lat później. Jako pisarka odniosła sukces, ale czuje się samotna. Rodzi się w niej potrzeba bycia matką, ale wizja samotnego macierzyństwa w Japonii wydaje się straszna. Natsuko wyjeżdża do Osaki, swojego rodzinnego miasta, wspomnieniami wracając do tamtego lata, które spędziła z siostrą i siostrzenicą.

Mieko Kawakami w swojej niezwykłej powieści oddaje głos kobietom z różnych środowisk. Wsłuchuje się w różnice zdań na temat ciała i jego powinności.

„Piersi i jajeczka” zostały uznane najlepszą książką roku „New York Timesa” i jednym z dziesięciu najlepszych tytułów 2020 roku magazynu „Time”. Powieść znalazła się na krótkiej liście do Nagrody Bookera. Mieko Kawakami została okrzyknięta ikoną feminizmu oraz jedną z najlepszych współczesnych japońskich autorek.

[edytuj opis]

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Mova
Rok wydania: 2023
ISBN: 9788383215297
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Sanai
12 IX 2023 (6 miesięcy temu)

[edytuj tagi]Tagi

Tej książki jeszcze nie otagowano, zrób to!

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają