Kup książkę [edytuj książkę]

Koszenie marzeń

Wojciech Łęcki to polski poeta, krytyk literacki i dziennikarz, który może się pochwalić bogatym oraz zróżnicowanym dorobkiem literackim. Autor ma na swoim koncie liczne publikacje, zarówno satyry, dramaty jak i tomiki wierszy. W zbiorze „Koszenie marzeń” zostały zebrane utwory z różnych okresów jego życia, przez co czytelnik ma szansę zaobserwować ciekawe różnice – zarówno w przekazie, jak i kształcie formalnym wierszy. Nie można ich jednak rozpatrywać bez kontekstu, dlatego warto dodać, że autor w czasach młodości, tj. na początku lat osiemdziesiątych był zaangażowany w działalność Solidarności i jawnie wyrażał swój bunt wobec otaczającej go rzeczywistości. Aby oddać ówczesne nastroje nie wahał się stosować śmiałych środków wyrazu, na co składały się m.in. metafory katastroficzne. W wierszu „Miasto jedno z wielu” poeta napisał:

w tym mieście nawet księżyc
wstydzi się zakochanych
gdy jaśmin kwitnie naftą
a ryby słowami szejków
nie do powtórzenia

Świat jawi się jako pogrążony w koszmarze, gdzie nawet natura zdaje się nie sprzyjać pozytywnym emocjom i miłosnym uniesieniom. W późniejszych wierszach widać kontynuację tego sprzeciwu, jednak ujętą w inny sposób. Bunt przekształca się w tragizm istnienia a związane jest z nim poczucie smutku i bezsilności. Interesujące jest również ułożenie utworów w tomiku „Koszenie marzeń” – wydaje się, że autor celowo nie ułożył ich w porządku chronologicznym, przez co uwidocznił uniwersalność przeżyć mimo zmieniającej się rzeczywistości. Wszystkie te wiersze łączy bowiem zainteresowanie miastem, jednostkowymi i ogólnymi historiami ludzi wpisanymi w kontekst dziejowy oraz osobiste wyznania. To lektura dla tych, którzy należą do pokolenia autora, ale też dla tych młodszych, którzy mogą czerpać z jego dojrzałości i uwielbiają obcować z pięknem poetyckiego słowa.

PATRON MEDIALNY - MOJA PRZESTRZEŃ KULTURY


[edytuj opis]
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Psychoskok
Rok wydania: 2022
ISBN: 9788381199278
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: agnieszka3201
22 III 2022 (rok temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają