Kup książkę [edytuj książkę]

Johannes Gutenberg i początki ery druku

Johannes Gutenberg z Moguncji jest bezsprzecznie jedną z najsławniejszych postaci w dziejach ludzkości, a jego wynalazek - druk za pomocą ruchomych czcionek - był wychwalany i uważany za najcenniejszy dar otrzymany przez ludzi od Boga już od XV w. Potem Francis Bacon uznał wynalazek druku za jedno z tych trzech odkryć (obok prochu strzelniczego i kompasu), które odmieniły postać świata. Typografia spowodowała prawdziwą rewolucję w komunikacji społecznej w skali światowej.
Nic więc dziwnego, że Gutenberga otacza swoisty kult. Paradoksalnie, pozostaje on właściwie niemal nieznany i wciąż wiemy o nim niewiele, a pewnych, poświadczonych faktów z jego życia, udało się ustalić zaledwie nieco ponad 30.
W książce tej położono nacisk przede wszystkim na problematykę związaną z życiem i działalnością Gutenberga, ale ukazano również rozwój technik produkcji książki w starożytności i średniowieczu, a także omówiono podstawowe zagadnienia początków ery druku. Podjęto również trudną próbę oceny skutków wynalazku Gutenberga i przedstawiono kilka refleksji dotyczących nowego, wielkiego przełomu, który spowodowały elektroniczne środki masowego przekazu.

[edytuj opis]

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wydania: 2002
ISBN: 83-01-13785-1
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Serfer
05 XI 2019 (ponad 5 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają