Kup książkę [edytuj książkę]

Kilka miesięcy, całe życie

"Kilka miesięcy, całe życie" to świetna powieść dla młodzieży o trudnym dorastaniu do poważnych spraw. Książka została wpisana na Listę Honorową Hansa Christiana Andersena.


Piotr to niczym nie wyróżniający się trzynastolatek. Własnie ukończył szóstą klasę i rodzice, jak co roku, wysłali go na wakacje na wieś. Sami w tym czasie wyjechali na zagraniczną wycieczkę. Chłopiec uwielbia ten sposób spędzania czasu wolnego od szkoły. Dziadek daje mu dużo swobody i chłopiec ma swoich przyjaciół na wsi. Uwielbia bawić się z Muckiem - starym dziadkowym psiakiem. Te wakacje są jednak wyjątkowe. Z przyczyn dla Piotra zupełnie nie zrozumiałych - wszystkie jego myśli nagle kumulują się na Elce Leśnieszczance - rudowłosej siostry jego trojga kumpli. Te nowe uczucia wprawiają chłopaka w konsternacje. Doświadcza ambiwalencji uczuć i jest sam na siebie zły za ten fakt. Dziadek zauważa tą zmianę w Piotrze i zaczyna go traktować dojrzalej. Zwierza mu się z chęci poślubienia pani Michaliny - dobrej znajomej. Wnuk dobrze przyjmuje tą wiadomość i popiera dziadka w tym zamiarze.
Przez prawie miesiąc pobytu na rodzinnej wsi wiele nowych przeżyć doświadczył warszawski nastolatek. Udało mu sie wzbudzić zainteresowanie Elki. Zaniedbał psiego przyjaciela, co poskutkowało tym, iż inne psy niemal go zagryzły. Wreszcie - chłopiec chcąc zaimponować dziewczynie, pokalał umiłowany ogród dziadka, zrywając hodowane przez niego kwiaty i w roztargnieniu rozsypał pod płotem...
Wakacje te są wyjątkowe także dlatego, że są i ostatnimi na wsi... Kiedy ojciec Piotra dowiaduje się o planach matrymonialnych dziadka, wymusza na nim sprzedaż domu i ziemi. Dziadek smutny przeprowadza się do Piotra i jego rodziców w Warszawie. Trudno to wszystko zrozumieć trzynastolatkowi. Wszystko bowiem jest już inne. Chłopiec wysłał kilka listów do swojej pierwszej miłości, ale kiedy po pewnym czasie przyjechał zobaczyć co stało się z byłą posiadłością dziadka, podeszli do niego tylko trzej bracia Leśnieszczaki - Ela go całkowicie zignorowała.

Źródło: http://pl.shvoong.com/books/children-and-youth/1980218-kilka...

[edytuj opis]
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: IBIS
Rok wydania: 2009
ISBN: 9788361804499
Ocena: 4.75
Liczba głosów: 2
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Effa17
26 V 2012 (ponad 12 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają