Kup książkę [edytuj książkę]

Tematyczna konkordancja do Koranu

Konkordancja tematyczna (rzeczowa) jest alfabetycznym spisem idei,zagadnień i nazw własnych występujących w danej księdze świętej zewskazaniem miejsc ich występowania (w Koranie sura i wers) iprzytoczeniem kontekstu. Z tego względu konkordancje są nieocenionąpomocą dla religioznawców, historyków, badaczy kultur i teologów.

Chociaż tekst Koranu jest stały, tematyczne konkordancje do świętejksięgi islamu podlegają podobnie jak koraniczne komentarze zmianom.Wynika to stąd, że autor takiej publikacji przyporządkowuje hasłom całebogactwo teologii muzułmańskiej. Ponadto konkordancje rzeczowe jakoswoiste indeksy są zawsze efektem subiektywnego wyboru, a w pewnejmierze także interpretacji. Jeśli do tego dodać różnice w numeracjiwersów koranicznych, jest rzeczą zrozumiałą, że co jakiś czas pojawiająsię nowe konkordancje, które coś uzupełniają, lepiej porządkują,posiadają bogatszy system odsyłaczy do pokrewnych tematów.

Podstawą niniejszej konkordancji jest tłumaczenie Koranu Józefa Bielawskiego (1990–1997), które wydaje się być jak na razie najlepszym tego rodzaju przekładem w Polsce. Konkordancja tematyczna zawiera ponad 500 haseł, w których zestawiono wypowiedzi Koranu na wiele ważnych tematów, tworząc swoistą mapę problemów z uwzględnieniem rozmaitych odcieni znaczeniowych i ewolucji poglądów w kolejnych surach. Pozwala nie tylko na szybkie wyszukiwanie konkretnych fragmentów, ale też ułatwia zdobycie ogólnej orientacji w teologii islamu. Może stać się również inspiracją do dalszych, szczegółowych analiz i badań egzegetycznych.

[edytuj opis]

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: UNUM
Rok wydania: 2006
ISBN: 83-89256-69-X
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Siriushim
07 V 2012 (ponad 12 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają