Kup książkę [edytuj książkę]

Jeździec na wielorybie

Opis


Tytuł oryginalny: Whale Rider

Tlość stron: 136

"Jeździec na wielorybie" Witi Ihimaery jest uniwersalną, mądrą opowieścią o sile przeznaczenia i poszukiwaniu własnego miejsca w świecie. Bohaterka książki, ośmioletnia Kahu pochodząca z plemienia Maorysów, jest następczynią legendarnego założyciela rodu, Paikei, który przybył na wielorybie na jedną z nowozelandzkich wysp, zapoczątkowując historię ludu Whangary. Pradziadek Kahu nie potrafi pogodzić się z myślą, że tytuł wodza mógłby przypaść dziewczynce, gdyż dotychczas godność ta była dziedziczona w linii męskiej. Młoda bohaterka zmaga się z wrogością otoczenia, udowadniając, że jest zdolna przywrócić swemu plemieniu utracony kontakt z naturą i harmonię potrzebną do życia. Kahu posiada wiele wrodzonych zdolności, między innymi dar rozmawiania z morskimi zwierzętami.
Powieść Witi Ihimaery, znanego nowozelandzkiego pisarza debiutującego w Polsce "Jeźdźcem na wielorybie", jest barwną, porywającą historią, w której losy rodziny Kahu splatają się z mitologią i wierzeniami Maorysów. Autor zadedykował książkę swoim córkom, będąc poruszonym ich pytaniem, dlaczego chłopcy zawsze są bohaterami, a dziewczynki zwykle okazują bezradność.
"Jeździec na wielorybie" zaprzecza temu stereotypowi, dostarczając czytelniczkom i czytelnikom wiele przemyśleń oraz wzruszeń. Powieść została wydana w ponad dwudziestu krajach, stając się międzynarodowym bestsellerem. Film, który powstał na podstawie książki, zdobył wiele nagród na festiwalach, między innymi w Toronto, San Francisco i Londynie, a odtwórczyni głównej roli otrzymała nominację do Oscara.

[edytuj opis]

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Replika
Rok wydania: 2006
ISBN: 83-60383-04-9
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: mudang
21 IV 2012 (ponad 12 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają