Kup książkę [edytuj książkę]

Ćpun

Kontrowersyjna i szokująca powieść dla dorosłych i młodzieży. Jej tematyka wiąże się ze sprawami seksu i używania narkotyków. "Ćpun" zdobył w 1997 roku dwie najbardziej prestiżowe brytyjskie nagrody literackie przyznawane w kategorii literatury młodzieżowej. W rankingu popularności literatury obcej w Polsce w 1999 roku osiągnął piąte miejsce.

Akcja książki toczy się w latach osiemdziesiątych. Bohaterowie, para czternastolatków, Gemma i jej chłopak Smółka, borykają się z samotnością i niezrozumieniem. W poszukiwaniu szansy na urzeczywistnienie swojej miłości, zniechęceni nudą małomiasteczkowego życia, buntują się, porzucają rodzinne domy i przenoszą się do dużego miasta. W Bristolu trafiają do środowiska narkomanów i ludzi żyjących na marginesie społeczeństwa. Stopniowo z dwójki nastawionych idealistycznie do życia nastolatków stają się ćpunami, którzy nie zdają sobie sprawy ze swego uzależnienia. Aby zdobyć pieniądze na narkotyki, Gemma musi uciekać się do prostytucji, a Smółka do kradzieży. Próby uwolnienia się od nałogu kończą się niepowodzeniem...

Narratorem każdego rozdziału jest inna osoba, przez co losy bohaterów poznajemy ciągle z nowej perspektywy.

[edytuj opis]
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"I wtedy zauważyłem mlecze.
Rosły na ulicznych trawnikach. Tworzyły zbitą, żółtą masę. Stałem tak, zaprzątnięty myślami o irysach w jakimś innym miejscu, a mlecze cały czas tam były - dzikie mlecze. Rosły tam nie po to, bym je oglądał, ale dlatego, że tak chciały. Brudna ulica eksplodowała żółtymi płomieniami i nikt z przechodniów nie zwracał na to uwagi."
Dodał: Sanai Dodano: 20 X 2009 (ponad 13 lat temu)
+14 0


"Żyj szybko, umieraj młodo"
Dodał: iness Dodano: 28 VIII 2010 (ponad 13 lat temu)
+11 0


"Wszystko jest za darmo. Bez ograniczeń. To sekret. Jedyną rzeczą, która podlega ograniczeniom, jesteś Ty. Postępujesz jak Ci każą. Siedzisz na swoim miejscu, dopóki Ci nie powiedzą:Wstań!". Stoisz nieruchomo, dopóki nie powiedzą:"Idz!. Może taki sposób Ci odpowiada. To jest łatwe. Wszystko podane na tacy. Nie musisz o niczym myślec.Nie musisz nawet nic czuc!"
Dodał: iness Dodano: 27 VIII 2010 (ponad 13 lat temu)
+5 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Czytałam tę książkę z zapartym tchem i nie potrafiłam się od niej oderwać nawet na krótką chwilę. Podobało mi się, w jaki sposób autor opisał narkotykowy problem wśród dzisiejszej młodzieży. Faktycznie, ta książka może budzić wiele kontrowersji. Oczy...
Dodano: 18 VIII 2009, 20:59:51 (ponad 14 lat temu)
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: albatros
Rok wydania: 2005
ISBN: 83-7359-076-5
Ocena: 4.31
Liczba głosów: 61
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: vicious
27 VII 2009 (ponad 14 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają