Kup książkę [edytuj książkę]

Dziennik szalonego starca

Nota wydawcy:

Jun’ichirō Tanizaki (1886-1965) jest jednym z najwybitniejszych pisarzy współczesnej Japonii. Działalność literacką rozpoczął w 1910 r. Znał kulturę i literaturę europejską, której wpływy znaleźć można w jego utworach. Przede wszystkim ulegał jednak fascynacji klasyczną literaturą japońską. Jest autorem licznych dramatów i powieści.

"Dziennik szalonego starca" (1962) jest jego ostatnią powieścią, opartą w znacznej części na motywach autobiograficznych. Znajomość psychiki ludzkiej, gorzkie doświadczenia starości, cierpka mądrość stanowią o doskonałości tej książki. Tanizaki prezentuje tu migawkowo Japonię współczesną, widzianą oczyma człowieka wychowanego w starej tradycji.

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 1972]

[edytuj opis]
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Jeśli mam oszaleć, niech oszaleję teraz, już mi wszystko jedno! - pomyślałem, ale co gorsza, w tym samym momencie zreflektowałem się i poczułem strach przed postradaniem zmysłów. I od tej pory zacząłem się wyraźnie teatr, naśladowałem zachowanie zepsutego dziecka."
Dodał: Scatebra Dodano: 23 VII 2009 (ponad 15 lat temu)
0 0


"Dla sprawienia przyjemności Satsuko mogę narazić się na obrażenia i kalectwo i nie będę tego żałował, a śmierć z tego powodu byłaby po prostu tym, czego obecnie pragnę. Trudno jednak przyszłoby mi pogodzić się z myślą, że umieram stratowany przez jej psa, a nie jej własnymi stopami."
Dodał: Scatebra Dodano: 23 VII 2009 (ponad 15 lat temu)
0 0


"Na starość zdarza się to pewnie wszystkim, ale ostatnio nie ma jednego nawet dnia, bym nie myślał o śmierci. Co więcej, u mnie to nie jest sprawa ostatnich dni. Ciągnie się już od dosić dawna, od lat dwudziestych mojego życia, niemniej ostatnio zastanawiam się nad tymi kwestiami częściej niż kiedykolwiek przedtem. Chyba dzisiaj umrę - myśl ta atakuje mnie kilka razy na dzień. Niekoniecznie towarzyszy jej lęk. W młodości, owczem, czułem w takich chwilach strach, teraz jest w tym nawet pewna przyjemność. Wyobrażam sobie z najdrobniejszymi szczegółami scenę swej śmierci i to, co nastąpi potem. Zamiast odprawiania ceremonii żałobnych w kaplicy Cmentarza Aoyama chcę, żeby moją trumnę ustawiono w dużym pokoju wychodzącym na ogród. Wtedy wygodniej będzie żałobnikom, którzy przyjdą zapalić przy trumnie trociczki - wejdą bramą główną, a następnie przez wewnętrzną przejdą dalej, stąpając z kamienia na kamień po ścieżce ogrodowej. Nie zależy mi już na tym, żeby grali melodie sintoistyczne na sho i hiriki, ale nie omieszkam zamówić sobie wcześniej muzyka w rodzaju Tomiyamy Seikina, żeby zagrał "Poranny księżyc"."
Dodał: Scatebra Dodano: 22 VII 2009 (ponad 15 lat temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: wydawnictwo Wilga
Rok wydania: 1972
ISBN: 83-901029-1-9
Ocena: 4.25
Liczba głosów: 2
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Scatebra
18 VII 2009 (ponad 15 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają