Kup książkę [edytuj książkę]

W domu niewoli

Wspomnienia Beaty Obertyńskiej (1898-1980), poetki, córki Maryli Wolskiej, są jedną z pierwszych relacji o łagrach w polskiej literaturze. Autorka, więźniarka sowieckiego reżimu – w 1940 roku aresztowana, opisuje wojenną tułaczkę i egzystencję „na nieludzkiej ziemi”. Wnikliwie i ze szczegółami odtwarza przerażającą rzeczywistość; aresztowanie i bezpodstawne przetrzymywanie w więzieniu na Brygidkach, wywózkę do łagru pod Workutę, katorżniczą pracę w kołchozie, ocalenie przez rosyjskiego lekarza-skazańca, zwolnienie z obozu na mocy amnestii dla Polaków. Poszukiwanie armii polskiej rozpoczyna w wojennym życiu Obertyńskiej etap „na tak zwanej wolności”. W skrajnych warunkach przedostaje się z Uralu w okolice Morza Kaspijskiego, gdzie pod Bucharą odnajduje wreszcie polski obóz. W 1944 roku wyemigrowała do Londynu, w którym zamieszkiwała do śmierci. Relację Obertyńskiej cechuje żywiołowa narracja, bogate opisy realiów rzeczywistości wojennej; wspomnienia, choć dotyczą najcięższych doświadczeń XX wieku, którym była poddana, są pozbawione nurtu martyrologicznego. Książkę W domu niewoli Obertyńska opublikowała raz pierwszy w Rzymie w 1946 roku pod pseudonimem Marta Rudzka.
[edytuj opis]
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Oto nasi - te nieszczęsne, wycieńczone niedobitki łagrów i tiurm - będą teraz zmuszeni bić się ramię w ramię z Sowietami. Prawda, że przeciw wspólnemu, znienawidzonemu wrogowi - ale dlaczego razem? Jakże to możliwe? Po tym wszystkim, czegośmy od nich doznali? Po złamaniu paktu, po zbójeckiej napaści na nasz kraj, po wywozach, katowaniach, zbrodniach - jakże to możliwe? Czy jeszcze mało naszej krwi wsiąkło w tę upiorną, wrogą ziemię? Czy jeszcze nie dość naszych grobów wyrosło na jej niezmierzonych obszarach?"
Dodał: ecia Dodano: 06 V 2011 (ponad 13 lat temu)
0 0


"Zapewne jest tu tysiące takich, których należało zamknąć i unieszkodliwić, i ukarać. Ale większość - to świadomie i celowo stworzona, spod wszelkich praw wyjęta, wszelkiej kontroli cywilizowanego świata niedostępna, nowa warstwa społeczna: nieopłacanych, głodzonych przymusowych robotników."
Dodał: ecia Dodano: 06 V 2011 (ponad 13 lat temu)
0 0


"Komuś, kto nie był nigdy naprawdę głodny, może się to, co powiem, wyda śmieszne. Kiedy w godzinę później trzymam w obu rekach mój bezcenny, własny, obity z emalii garnuszek z kilkoma łykami gorącego mleka, czuję, że mi do oczu napływają łzy."
Dodał: ecia Dodano: 26 IV 2011 (ponad 13 lat temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: -
Rok wydania: 1946
ISBN: -
Ocena: 5.25
Liczba głosów: 2
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: ecia
30 III 2011 (ponad 13 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają