Kup książkę [edytuj książkę]

Domowe zoo

Spis treści (główne rozdziały):



1. Ryby i rybki
2. Świerszcz
3. Żółw grecki
4. Kanarek
5. Papuga
6. Papużki faliste
7. Mysz biała
8. Szczur biały
9. Chomik syryjski
10. Świnka morska
11. Kot
12. Pies


OD AUTORA

Poza zwierzętami użytkowymi, hodowanymi w gospodarstwach i na fermach, wśród nas i w naszych domach przebywają zwierzęta, traktowane po prostu jak towarzysze życia. Miewamy niekiedy z nimi kłopoty i zmartwienia. Starzeje się nam pies czy kot, choruje papuga lub „zakopał" się gdzieś chomik i zapadł w sen. Dlaczego więc trzymamy zwierzęta w domu? Odpowiedzi jest kilka, a więc:
— po prostu lubimy zwierzęta i obcowanie z nimi to dla nas przyjemność,
— interesuje nas życie zwierząt,
— mamy w sobie „żyłkę" hodowcy i marzymy o uzyskaniu dobrego przy-chówka, a może i nowej odmiany zwierząt,
— jesteśmy bardzo samotni w wielkim mieście i szukamy przyjaźni wśród zwierząt.
Spotykamy niejednokrotnie na ulicy starszych ludzi z bardzo starymi i czasem bardzo niezgrabnymi psami. Wzruszający to widok, gdy stary człowiek i stary pies tak bardzo są do siebie przywiązani. Są sobie potrzebni, dzięki czemu czują się mniej samotni i nieszczęśliwi. Te same uczucia łączą domowego kota z jego panem czy panią.
Wielką satysfakcję odczuwa każdy hodowca, gdy z pary kanarków czy papużek doczeka się piskląt. Wie wtedy, że jego parka czuje się dobrze, że prawidłowo ją karmi i pielęgnuje, skoro zaczyna się rozmnażać. Z tych pierwszych osiągnięć amatora powstają duże hodowle i świetni hodowcy, którym zawdzięczamy nowe rasy i odmiany.
Wielu ciekawych rzeczy dowie się każdy, kto zdecydował się na hodowlę szczurów białych lub myszy białych. Obserwacje tych zwierząt to kopalnia wiedzy o ich życiu rodzinnym i stadnym. Możemy badać ich inteligencję, odruchy i reakcję na zjawiska im nie znane.
W wielu domach zwierzęta rosną razem z dziećmi. Rozsądni rodzice uczą dzieci współżycia ze zwierzętami i opieki nad nimi.
Gorzej jest, niestety, gdy spełniając prośby dziecka bierzemy do domu kociaka czy pieska, traktując zwierzę jak zabawkę. A potem nagle odkrywamy, że zabawka już się znudziła i przeszkadza. Brudzi podłogę, ma pchły, zbyt głośno śpiewa, nie pachnie zbyt pięknie, a w dodatku chce jeść, pić, iść na spacer, kąpać się i spać. Co wtedy zrobić?
Pół biedy z kanarkiem czy papużką — zawsze się znajdzie na nie amator wśród znajomych. Ale myszy, szczury, kot, pies, chomik? Nikt akurat ich nie chce.
Kot, który wychował się samotnie w miejskim domu, nie wyżyje długo poza nim. Nie znajdzie pokarmu i będzie długo umierał z głodu lub zostanie rozszarpany przez psy. W najlepszym razie stanie się „rozbójnikiem" polującym na ptaki, o co znowu miłośnicy ptaków będą mieli pretensje.
Dlatego też przed wprowadzeniem zwierzęcia do naszego domu musimy zastanowić się, czy nie będzie nam przeszkadzało i zawadzało oraz czy dobrze będzie się u nas czuło i rozwijało.
Jeżeli stworzymy naszemu pupilowi odpowiednie warunki, zbliżone do naturalnych, to stać się on może naszym najwierniejszym przyjacielem.
AUTOR

[edytuj opis]
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Alfa
Rok wydania: 2003
ISBN: 83-7001-760-6
Ocena: 5.5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: annie28
27 VIII 2010 (ponad 14 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają