Kup książkę [edytuj książkę]

Jak być aniołem. Czyli o sztuce towarzyszenia innym ludziom

Książka jest rodzajem poradnika dla kierowników duchowych, czy też terapeutów o inspiracji chrześcijańskiej. Może też służyć jako pomoc dla osób w przełomowych sytuacjach życiowych. Książka zajmuje się towarzyszeniem duchowym i psychicznym ludziom w pełni życia, doświadczającym kryzysów wzrostu. Autorka pozwala się w niej prowadzić poprzez postać archanioła Rafała z Księgi Tobiasza.
Księga Tobiasza stanowi strukturę nośną recenzowanego dzieła. Relacja, jaka rodzi się pomiędzy członkami rodziny Tobiasza i tajemniczym Azariaszem (archaniołem Rafałem), jest dla autorki paradygmatem kierownictwa duchowego i terapii. Analizując poszczególne sytuacje egzystencjalne i wydarzenia z życia Tobiasza - ojca, Tobiasza - syna ukazuje kolejne etapy procesu dojrzewania człowieka i typowe sytuacje kryzysowe, które na tej drodze spotyka. Każdy etap analizuje od strony psychologicznej i ilustruje bogato przykładami z własnej praktyki terapeutycznej, i - co zaskakujące - również z własnego życia, tak że chwilami ma się wrażenie dzielenia się nie tylko wiedzą i doświadczeniem, ale własnym życiem. (recenzja wydawnicza - Stanisław Łucarz SJ)
Obok niezbyt licznych opracowań i interpretacji czy rozważań duchowych pojawia się i moja książka o historii Tobiasza. Moim celem nie było przedstawienie psychologicznego czy historycznego komentarza. Chciałam raczej w świetle Księgi Tobiasza spojrzeć trzeźwym wzrokiem na moją historię wędrówki przez życie i niejako wpisać w tę biblijną historię własne doświadczenia. Księga Tobiasza mówi o zwyczajnych codziennych sprawach; mówi też o procesie dojrzewania i uczenia się, o przemianie, o rozważnym traktowaniu sytuacji kryzysowych, o uzdrawianiu, o spotkaniu ze strachem i o doświadczeniu wiary. Możemy więc nie tylko czytać i przeżywać opisane zdarzenia, ale również wpleść je w nasze życie. Możemy te sytuacje przemyśleć albo o nich opowiedzieć innym osobom; możemy się niekiedy identyfikować z Rafałem jako towarzyszem podróży, a innym razem z Tobiaszem-synem, którego droga życiowa biegnie naprzód i rozszerza się, a kiedy indziej jeszcze z Tobiaszem-ojcem, z Sarą lub Anną, czyli z postaciami, które doświadczają uzdrowienia poprzez obdarowanie wolnością, poprzez otwartość na drugą osobę i poprzez przyjęcie daru.

[edytuj opis]

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: WAM
Rok wydania: 2005
ISBN: 83-7318-239-X
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Goyathlay
08 VIII 2010 (ponad 13 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają